PCSX2 - 190421 - en to sv_SE translation catalogue (607 entries)

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
sv_SE: 
    
    Tryck ''Vidare'' för att gå till InsticksKonfigurationsPanelen.

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
sv_SE: 
    Bemärk: ''Dubblera''/''Namnbyt''/''Skapa''/''Kassera'' kommer INTE att återgå genom ''Avbryt''.

en:              Multitap-%u--Port-%u
sv_SE:              Flerplugg-%u--Sockel-%u

en:  (default)
sv_SE:  (förval)

en: %s Commandline Options
sv_SE: %s Instruktionsmöjligheter

en: %s Critical Error
sv_SE: %s Kritiskt Fel

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with SSE2 extensions.
sv_SE: %s-utökningar ej funna. Omkompilatorn R5900-32 kräver en värd-CPU med SSE2-utökningar.

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with SSE2 extensions.
sv_SE: %s-utökningar ej funna. microVU kräver en värd-CPU med SSE2-utökningar.

en: %s First Time Configuration
sv_SE: %s's KonfigurationsDialog

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
sv_SE: %s Insticks Åsidosättande Fel! Följande fil finns ej,
     eller är icke ett giltligt %s-InsticksProgram:

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
sv_SE: %s körs från en ny eller okänd mapp och måste konfigureras.

en: %s is switching to local install mode.
sv_SE: %s byter till lokalt installeringsläge.

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
sv_SE: %s's InsticksProgram kunde inte köra igång.
    Ert system kan ha otillräckligt med minne eller andra erfordeliga resurser.

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
sv_SE: %s's InsticksProgram kunde inte öppna.
    Er dator kan ha otillräckliga erfordeliga resurser,
     eller oförenlig hårdvara/drivrutiner.

en: &About...
sv_SE: Om ...

en: &Appearance
sv_SE: Framträdande

en: &Apply
sv_SE: Tillämpa

en: &Audio (SPU2)
sv_SE: Ljud (SPU2)

en: &Back
sv_SE: Tillbaka

en: &Backup before save
sv_SE: Magasinera vid Överskrivning

en: &CDVD reads
sv_SE: CDVD läsningar

en: &Cancel
sv_SE: Avbryt

en: &Capture
sv_SE: Fånga

en: &Close
sv_SE: Stäng

en: &Config
sv_SE: Konfig

en: &Console to Stdio
sv_SE: Konsol till Studio

en: &Controllers (PAD)
sv_SE: Manövrering (PAD)

en: &Convert card
sv_SE: Omvandla kort

en: &Core GS Settings...
sv_SE: Kärn GS-inställningar ...

en: &Create a new card ...
sv_SE: Skapa ett nytt kort ...

en: &Dark theme
sv_SE: Mörkt tema

en: &Debug
sv_SE: Felsök

en: &Delete card
sv_SE: Kassera kort

en: &Dev9
sv_SE: Dev9

en: &Disable all
sv_SE: Spärra allt

en: &Eject card
sv_SE: Utmata kort

en: &Enable all
sv_SE: Möjliggör allt

en: &Finish
sv_SE: Slutför

en: &Firewire
sv_SE: Firewire

en: &Help
sv_SE: Hjälp

en: &Home
sv_SE: Hem

en: &Huge
sv_SE: Väldig

en: &ISO
sv_SE: ISO

en: &Insert card ...
sv_SE: Inmata kort ...

en: &Large
sv_SE: Stor

en: &Light theme
sv_SE: Ljust tema

en: &Load state
sv_SE: Ladda Sparpunkt

en: &Log
sv_SE: Logg

en: &Logging...
sv_SE: Loggning...

en: &Memory cards
sv_SE: MinneskortsHanteraren

en: &Misc
sv_SE: Övrigt

en: &Next >
sv_SE: Nästa >

en: &No
sv_SE: Nej

en: &No disc
sv_SE: Disklös

en: &Normal font
sv_SE: Normalt typsnitt

en: &OK
sv_SE: Vidare

en: &Open Debug Window...
sv_SE: Öppna FelsökningsFönster ...

en: &Plugin
sv_SE: Insticksprogram

en: &Plugin Settings...
sv_SE: InsticksInställningar ...

en: &Plugin/BIOS Selector
sv_SE: SystemInställningar

en: &Recording
sv_SE: Inspelning

en: &Rename card ...
sv_SE: Namnbyt kort ...

en: &Restore Default
sv_SE: Återställ Förval

en: &Run ELF...
sv_SE: Kör ELF ...

en: &Save
sv_SE: Spara

en: &Save state
sv_SE: Skapa Sparpunkt

en: &Save...
sv_SE: Spara ...

en: &Show Console
sv_SE: Visa Loggfönster

en: &Small
sv_SE: Liten

en: &Sources
sv_SE: Källor

en: &System
sv_SE: System

en: &USB
sv_SE: USB

en: &Video (GS)
sv_SE: Video (GS)

en: &Window Settings...
sv_SE: FönsterInställningar ...

en: &Yes
sv_SE: Ja

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
sv_SE: 16 & 32 MB kort har ungefär
     samma FörenlighetsEgenskap.

en: 16MB File
sv_SE: 16MB fil

en: 32MB File
sv_SE: 32MB fil

en: 64MB File
sv_SE: 64MB fil

en: 8 MB [most compatible]
sv_SE: 8 MB [mest förenligt]

en: 8MB File
sv_SE: 8MB fil

en: < &Back
sv_SE: < Tillbaka

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
sv_SE: Det finns ingen konfigurerad mapp. Ska %s försöka skapa en?

en: A file could not be created.
sv_SE: En fil kunde inte skapas.

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
sv_SE: Ett lätt och säkert sätt att försäkra Er
     om att alla UppsnabbningsTrimningar är helt
     spärrade, är att ha denna ruta Avmarkerad.

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
sv_SE: En särlig storlek för tredje-parts Minneskort
     som bör fungera med de flesta spel.

en: Abort
sv_SE: Avbryt

en: About %s
sv_SE: Om %s

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
sv_SE: Tillgång nekas för Minneskort:
    
    %s

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
sv_SE: Faktisk DMA-händelsebearbetning & Dataöverföringsloggning.

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
sv_SE: Faktiska dataöverföringsloggar, bussbehörighetsmedlingar, uppehåll, etc.

en: Adaptive
sv_SE: Anpassande

en: Aggressive
sv_SE: Aggressivt

en: All Files (*.*)
sv_SE: Alla Filer (*.*)

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
sv_SE: All slags GIF-märkestolkningssaktiviteter; vägindex, märktyp, etc.

en: All Supported (%s)
sv_SE: Alla Stödjandes (%s)

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
sv_SE: All slags VIF-kodsbearbetning; instruktioner, märkstil & avbrott.

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
sv_SE: Alla kända hårdvaruregisteråtkomster (mycket långsamt!), ej inräknat underfilterstillämpningarna nedanför.

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
sv_SE: Alla kända hårdvaruregisteråtkomster, ej inräknat underfilterna nedanför.

en: All options are for the current session only and will not be saved.
sv_SE: Alla valmöjligheter gäller endast för den nuvarande sessionen och kommer inte att sparas.

en: All processing involved in Path3 Masking
sv_SE: All bearbetning rörande Path3 Maskering

en: Always ask when booting
sv_SE: Fråga alltid vid Uppstart

en: Always hide mouse cursor
sv_SE: Dölj alltid Muspekaren

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
sv_SE: Använd alltid denna tillämpning om Ni vill ha det
     säkraste och tillförlitligaste MinneskortsBeteendet.

en: An error occurred while trying to open the file:
sv_SE: Ett fel uppstod medans försök gjordes att öppna filen:

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Applying settings...
sv_SE: Tillämpar inställningar ...

en: Aspect Ratio:
sv_SE: Bildkvot (''F6''):

en: Assertion Failure -
sv_SE: PåståendesMisslyckande -

en: At folder:
sv_SE: Hos mappen:

en: Author
sv_SE: Skapare

en: Auto&dock
sv_SE: AutoAnlägg

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
sv_SE: Utmata automatiskt Minneskort då Sparpunkter laddas

en: Automatic &Gamefixes
sv_SE: Automatiska Spelfixar

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
sv_SE: Tillämpar automatiskt erfordeliga Spelfixar för till vetskap problematiska spel

en: Automatically manage saves based on running game
sv_SE: Hantera automatiskt sparningar ifrån det aktiva spelet

en: Automatically manages memory card contents so that the console only sees files related to the currently running software. Allows you to drag-and-drop files in and out of the memory card with your standard file explorer. This is still experimental, so use at your own risk!
sv_SE: Hanterar automatiskt MinneskortsInnehåll, så att konsolen endast bemärker filer förknippade med den aktiva mjukvaran. Låter Er dra-och-släppa filer in i och ut ur Minneskortet med Er allmäna filhanterare. Detta är ännu experimentellt, så Använd på egen risk!

en: BIOS Search Path:
sv_SE: BIOS Filväg:

en: Backup
sv_SE: Kopiera Spalt

en: Balanced
sv_SE: Balanserat

en: Base Framerate Adjust:
sv_SE: Normal BildfrekvensReglering:

en: Blockdumps (%s)
sv_SE: Blockavbilder (%s)

en: Boo&t BIOS
sv_SE: Kör BIOS

en: Boo&t CDVD (full)
sv_SE: Kör CDVD (fullt)

en: Boo&t ISO (full)
sv_SE: Kör ISO (fullt)

en: Boot CDVD (&fast)
sv_SE: Kör CDVD (snabbt)

en: Boot ISO (&fast)
sv_SE: Kör ISO (snabbt)

en: Boot the VM using the current CD/DVD source media
sv_SE: Kör VM'en med den nuvarande CD/DVD-källmediat

en: Boot the VM using the current ISO source media
sv_SE: Kör VM'en med den nuvarande ISO-källmediat

en: Boot the VM without any source media
sv_SE: Kör VM'en utan något källmedium

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Browse for an ISO that is not in your recent history.
sv_SE: Bläddra efter en ISO som ej är i Er historielista.

en: Browse...
sv_SE: Bläddra ...

en: C&lear
sv_SE: Rensa

en: C&lear all settings...
sv_SE: Rensa alla inställningar ...

en: CD&VD
sv_SE: CDVD

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
sv_SE: Kan ej tillämpa de nya inställningarna, eftersom att minst en av dem är ogiltlig.

en: Cannot apply settings...
sv_SE: Kan ej tillämpa inställningar ...

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
sv_SE: Kan ej ladda ELF-binären. Filen kan vara förstörd eller ofullständig.

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
sv_SE: Kan ej ladda Sparpunkten eftersom den är av en okänd eller ostödjandes version.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version.
sv_SE: Kan ej ladda Sparpunkten eftersom den är av en ostödjandes version.

en: Card (file) name
sv_SE: Kort (fil) namn

en: Card size
sv_SE: Kortstorlek

en: Card:
sv_SE: Minneskort:

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
sv_SE: Ändra bara språket om Ni anser Er behöva göra så.
    SystemFörvalet borde gå bra för de flesta OperativSystem.

en: Cheats:
sv_SE: Fuskisar:

en: Chop / Zero
sv_SE: Kapa / Noll

en: Clamping Mode
sv_SE: Blockningsläge

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
sv_SE: Klassiskt svart färgtema för folk som njuter av att ha text svedd in i sina synnerver.

en: Clear ISO list
sv_SE: Rensa ISO-listan

en: Clear the log window contents
sv_SE: Rensa loggfönsterinnehållet

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
sv_SE: Rensa alla %s-inställningar och återkör KonfigurationsDialogen.

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
sv_SE: Klicka på ''Bläddra'' för att välja en annan mapp för PCSX2's InsticksProgram.

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
sv_SE: Klicka på ''Bläddra'' för att välja en annan mapp för PCSX2 att söka efter PS2 BIOS ROM.

en: Close this log window; contents are preserved
sv_SE: Stäng detta loggfönster; innehållet bevaras

en: Closing %s may be hazardous to your health
sv_SE: Att stänga %s kan vara riskfyllt för Edert välbefinnande

en: Completing tasks...
sv_SE: Fullföljer uppgifter ...

en: Components Overrides Warning
sv_SE: KomponentÅsidosättningsVarning

en: Components Selectors - %s
sv_SE: SystemInställningsDialog - %s

en: Compressed (%s)
sv_SE: Komprimerade (%s)

en: Config Overrides Warning
sv_SE: KonfigÅsidosättningsVarning

en: Configuration Guides (online)
sv_SE: KonfigurationsVägledningen (uppkopplat)

en: Configure...
sv_SE: Konfigurera ...

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv_SE: Det konfigurerade %s-InsticksProgrammet är inte ett giltligt
     PCSX2-InsticksProgram, eller är för en äldre ostödjandes version av PCSX2.

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv_SE: Det konfigurerade InsticksProgrammet är inte ett giltigt
     PCSX2-InsticksProgram, eller är för en äldre ostödjandes version av PCSX2.

en: Confirm CDVD source change
sv_SE: Bekräfta CDVD-källförändring

en: Confirm ISO image change
sv_SE: Bekräfta ISO-avbildbyte

en: Confirm PS2 Reset
sv_SE: Bekräfta PS2 Återställning

en: Confirm clearing ISO list
sv_SE: Bekräfta rensning av ISO-lista

en: Constant skipping
sv_SE: Ständigt överhoppande

en: Contributors
sv_SE: Bidragare

en: Convert
sv_SE: Omvandla

en: Convert ...
sv_SE: Omvandla ...

en: Convert a memory card to a different format
sv_SE: Omvandla ett Minneskort till ett annat format

en: Convert memory card
sv_SE: Omvandla Minneskort

en: Convert this memory card to a folder of individual saves.
sv_SE: Omvandla detta Minneskort till en mapp med individuella sparningar.

en: Convert this memory card to or from a folder memory card. Creates a duplicate of the current memory card in the new type.
    
    Note: Only available when a memory card is formatted. Not available for PSX memory cards.
sv_SE: Omvandla detta Minneskort till eller från en MinneskortsMapp.
     Skapar en dubblet av det nuvarande Minneskortet i den nya typen.
    
    Bemärk: Endast möjligt med ett formaterat Minneskort.
     Inte möjligt för PSX Minneskort.

en: Convert:
sv_SE: Omvandla:

en: Copy failed!
sv_SE: Kopiering misslyckades!

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
sv_SE: Kunde ej skapa ett Minneskort:
    
    %s

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create &Blockdump
sv_SE: Skapa Blockavbild

en: Create ...
sv_SE: Skapa ...

en: Create a duplicate of this memory card ...
sv_SE: Dubblera detta Minneskort ...

en: Create a new memory card
sv_SE: Skapa ett nytt Minneskort

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
sv_SE: Skapa ett nytt Minneskort och anvisa den till denna Sockel.

en: Create a new memory card.
sv_SE: Skapa ett nytt Minneskort.

en: Create folder?
sv_SE: Skapa mapp?

en: Create memory card
sv_SE: Skapa Minneskort

en: Created on
sv_SE: Skapad den

en: Creates a block dump for debugging purposes.
sv_SE: Skapar en Blockavbild för felsökningssyften.

en: Custom Window Size:
sv_SE: Skräddad Fönsterstorlek:

en: Custom folder:
sv_SE: Skräddad mapp:

en: Cycle to next slot
sv_SE: Cyklar till nästa Spalt

en: Cycle to prev slot
sv_SE: Cyklar till föregående Spalt

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
sv_SE: Cyklar den nuvarande Spalten i +1 vis!

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
sv_SE: Cyklar den nuvarande Spalten i -1 vis!

en: D&uplicate card ...
sv_SE: Dubblera kort ...

en: Default soft-tone color scheme.
sv_SE: FörvalsMjukatmosfärsFärgtema.

en: Default to fullscreen mode on open
sv_SE: Använd Helskärmsläge vid Körstart

en: Delay VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - For SOCOM 2 HUD and Spy Hunter loading hang.
sv_SE: Försena VIF1-uppehåll (VIF1 FIFO) - För HUD i ''SOCOM 2'' och laddningsstrul i ''Spy Hunter''.

en: Delete
sv_SE: Kassera

en: Delete memory file?
sv_SE: Kassera minnesfil?

en: Detailed logging of CDVD hardware.
sv_SE: Detaljerad loggning av CDVD-hårdvara.

en: Detailed logging of the Motion (FMV) Decoder hardware unit.
sv_SE: Detaljerad loggning av Rörelse (FMV) Avkodarens hårdvaruenhet.

en: Dev/&Verbose
sv_SE: Utvecklar/Ordrik

en: Developers
sv_SE: Utvecklare

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
sv_SE: Direkt minnestillgång till okänt eller ofördelat EE-minnesrum.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
sv_SE: Direkt minnestillgång till okänt eller ofördelat IOP-minne.

en: Disable Framelimiting
sv_SE: Spärra BildhastighetsReglering

en: Disable window resize border
sv_SE: Förhindra FönsteråtergångsModul

en: Disabled
sv_SE: Förhindrad

en: Disabled [default]
sv_SE: Spärrat [förval]

en: Disables all log source filters.
sv_SE: Spärrar alla loggkällsfilter.

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
sv_SE: Spärrar denna DialogRuta, och de gensvar Ni gör här kommer automatiskt att användas hädanefter.

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
sv_SE: Avassemblering av COP0-instruktioner (MMU, CPU- & DMA- status, etc).

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
sv_SE: Avassembering av verkställande kärninstruktioner (förutom COP'ar & CACHE).

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
sv_SE: Avassemblering av EE'ns VU0macro sidoprocessorinstruktioner.

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
sv_SE: Endast avassemblering av EE'ns flyttalsenhet (FPU).

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
sv_SE: Avassemblering av IOP'ns GPU-sidoprocessorinstruktioner.

en: Disc Images (%s)
sv_SE: Diskavbilder (%s)

en: Do not show this dialog again.
sv_SE: Visa inte denna dialog igen.

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
sv_SE: Vill Ni byta disk eller köra den nya avbilden (systemåterställning)?

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
sv_SE: Vill Ni byta disk eller köra den nya avbilden
     (genom systemåterställning)?

en: Dock log window to main PCSX2 window
sv_SE: Anlägg loggfönster vid PCSX2's huvudfönster

en: Double-click toggles fullscreen mode
sv_SE: Dubbelklick växlar Skärmläge

en: Drag and Drop Error
sv_SE: Dra och Släpp Fel

en: Drag cards to or from PS2-ports
sv_SE: Dra kort till eller från PS2-socklar

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
sv_SE: Antecknar detaljerad information om PS2 körfiler (ELF'ar).

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
sv_SE: Antecknar diverse GIF & GIF-märkd tolkningsdata.

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
sv_SE: Antecknar diverse VIF & VIF-kod bearbetningsdata.

en: Duplicate ...
sv_SE: Dubblera ...

en: Duplicate memory card
sv_SE: Dubblera Minneskort

en: E&xit
sv_SE: Stäng av Emulatorn

en: EE Cycle Skipping [Not Recommended]
sv_SE: EE Cykelöverhoppning [Avrådes]

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
sv_SE: EE Cykelhastighet [Avrådes]

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
sv_SE: EE TidsTrim - en flersyftes trimning. Försök om allt annat misslyckas.

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
sv_SE: EE/FPU Fördjupande OmkompilerarVal

en: Eject
sv_SE: Utmata

en: Eject the card from this port
sv_SE: Utmata Minneskortet från denna sockel

en: Empty
sv_SE: Tom

en: Emulation &Settings
sv_SE: EmuleringsInställningar

en: Emulation Settings - %s
sv_SE: EmuleringsInställningsDialog - %s

en: Enable &Cheats
sv_SE: Möjliggör Fuskisar

en: Enable &Host Filesystem
sv_SE: Möjliggör Värdfilssystem

en: Enable &Recording Tools
sv_SE: Möjliggör Inspelningsverktyg

en: Enable &Widescreen Patches
sv_SE: Möjliggör Bredbildsfixar

en: Enable EE Cache (Slower)
sv_SE: Möjliggör EE-förråd (Långsammare)

en: Enable INTC Spin Detection
sv_SE: Möjliggör INTC RotationsUpptäckning

en: Enable Trace Logging
sv_SE: Möjliggör Spårloggning

en: Enable Wait Loop Detection
sv_SE: Möjliggör VäntgångsUpptäckning

en: Enable fast CDVD
sv_SE: Möjliggör snabb CDVD

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
sv_SE: Möjliggör Egna Spelfixar [Avrådes]

en: Enable speedhacks
sv_SE: Möjliggör UppsnabbningsTrimningar

en: Enable the GIF FIFO (slower but needed for Hotwheels, Wallace and Gromit, DJ Hero)
sv_SE: Möjliggör GIF FIFO (långsammare men behövs för ''Hotwheels'', ''Wallace and Gromit'' samt ''DJ Hero'').

en: Enables all log source filters.
sv_SE: Möjliggör alla loggkällsfilter.

en: Enabling Widescreen Patches may occasionally cause issues.
sv_SE: Att möjliggöra Bredbildsfixar kan måhända vålla problem.

en: Enumerating available plugins...
sv_SE: Uppräknar tillgängliga InsticksProgram ...

en: Error (%s)
sv_SE: Fel (%s)

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
sv_SE: Fel under tolkning av antingen NTSC eller PAL BildfrekvensInställningar. Inställningarna måste vara giltliga flyttalsnummer.

en: Error: Rename could not be completed.
sv_SE: Fel: Namnbyte kunde inte fullgöras.

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
sv_SE: Fel: Den konfigurerade ISO-filen finns ej. Klicka ''Vidare'' för att välja en ny ISO-källa till CDVD'n.

en: Error: The directory for the memory card could not be created.
sv_SE: Fel: Mappen för Minneskortet kunde inte skapas.

en: Error: The memory card could not be created.
sv_SE: Fel: Minneskortet kunde inte skapas.

en: Executing PS2 Virtual Machine...
sv_SE: Kör PS2's Virtuella Maskin ...

en: Execution of EE cache instructions.
sv_SE: Verkställande av EE-förrådsinstruktioner.

en: Exit PCSX2?
sv_SE: Avsluta PCSX2?

en: Extra + Preserve Sign
sv_SE: Extra + Bevara Minus

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
sv_SE: FFX videofix - löser dålig grafiköverdragning för FFX-videor.

en: FMV Aspect Ratio Override:
sv_SE: FMV BildkvotsÅsidosättning:

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
sv_SE: FPU JämförelseTrim - för ''Digimon Rumble Arena 2''.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
sv_SE: FPU MultiplikationsTrim - för ''Tales of Destiny''.

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
sv_SE: FPU Negativ Division trim - för ''Gundam'' spel.

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
sv_SE: Misslyckades att överskriva befintlig inställningsfil; tillstånd nekades.

en: Failed: %s
sv_SE: Misslyckades: %s

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
sv_SE: Misslyckades: Kan endast dubblera ett befintligt kort.

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
sv_SE: Snabb disktillgång med färre antal
     laddningar. [Avrådes]

en: File Path
sv_SE: Filväg

en: File name already exists
sv_SE: Filnamnet finns redan

en: File name empty or too short
sv_SE: Filnamnet är tomt eller för kort

en: File name outside of required directory
sv_SE: Filnamnet är utanför den krävda mappen

en: File not found.
sv_SE: Fil ej funnen.

en: File...
sv_SE: Fil ...

en: Fit to Window/Screen
sv_SE: Anpassa till Fönster/Skärm

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
sv_SE: Klämmer in mycket loggning i en mikroskopiskt liten yta.

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Folder [experimental]
sv_SE: Mapp [experimentell]

en: Folders
sv_SE: Mappar

en: For running raw PS2 binaries directly
sv_SE: För att direktköra råa PS2-binärer

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
sv_SE: Endast för att problemlösa eventuella fel inom
     MTGS, eftersom det möjligen är mycket långsamt.

en: Formatted
sv_SE: Formaterad

en: Frame Skipping
sv_SE: Bildöverhoppning

en: Framelimiter
sv_SE: BildhastighetsReglering

en: Frames to Draw
sv_SE: Bilder att Rita

en: Frames to Skip
sv_SE: Bilder att Hoppa över

en: Full
sv_SE: Fullt

en: GS Window
sv_SE: GS Fönster

en: Game Fixes
sv_SE: Spelfixar

en: Gamefixes
sv_SE: Spelfixar

en: Gamepad activity on the SIO.
sv_SE: Styrmojängsaktivitet hos SIO'n.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
sv_SE: Spel som behöver denne fix för att köras:
     * ''Star Ocean 3''
     * ''Radiata Stories''
     * ''Valkyrie Profile 2''

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause bad graphics... [Recommended]
sv_SE: Bra uppsnabbning och hög förenlighet;
     kan vålla dålig grafik ... [Anrådes]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause hanging... [Recommended if 3+ cores]
sv_SE: Bra uppsnabbning och hög förenlighet; kan vålla
     att det strular sig ... [Anrådes för 3+ kärnor]

en: Hide window when paused
sv_SE: Dölj fönster vid Paus

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
sv_SE: Väldig uppsnabbning för vissa spel,
     och nästan utan FörenlighetsBieffekter. [Anrådes]

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
sv_SE: Jag ger henne allt hon har, Kapten!

en: I've seen enough
sv_SE: Jag har sett nog

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
sv_SE: IPU-aktivitet: hårdvaruregister, avkodningsprocedur & DMA-status, etc.

en: ISO &Selector
sv_SE: ISO Väljare

en: ISO file not found!
sv_SE: ISO-fil hittades ej!

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
sv_SE: Om försök att ladda genom ISO-avbild har gjorts kan detta fel ha orsakats av en ostödjandes ISO-typ eller av ett fel i PCSX2's ISO-stöd.

en: Ignore
sv_SE: Förbise

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
sv_SE: Förbise DMAC-skrivningar då denna är upptagen.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import Existing Settings?
sv_SE: Importera befintliga inställningar?

en: In case you have a really high res display.
sv_SE: Om Ni har en riktigt hög upplösning.

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
sv_SE: Innefattar tomgångshändelsebearbetning och några andra ovanliga händelseanvändningar.

en: Initializing...
sv_SE: Initialisering ...

en: Insert ...
sv_SE: Inmata ...

en: Insert card
sv_SE: Inmata kort

en: Insert this card to a port ...
sv_SE: Inmata detta kort till en sockel ...

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
sv_SE: Det egna MinneskortsInsticksProgrammet kunde inte köra igång.

en: Interpreter
sv_SE: Tolkare

en: Interpreter only; provided for diagnostic
sv_SE: Endast tolkare; tillhandahålls för Diagnostiksyften

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
sv_SE: Ogiltliga FönsterDimensioner angivna: Storlek får inte innehålla icke-numeriska tecken! >_<

en: IsoFile
sv_SE: ISO-fil

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
sv_SE: Det är felaktigt att släppa flera filer på ett %s-fönster. En i taget, tack.

en: It's what I use (the programmer guy).
sv_SE: Det är vad Jag (programmerarsnubben) använder.

en: Its nice and readable.
sv_SE: Det är fint och läsbart.

en: Language Selector
sv_SE: Språkväljare

en: Language selector
sv_SE: SpråkVäljare

en: Last Modified
sv_SE: Senast Modifierad

en: Load State
sv_SE: Ladda Sparpunkt

en: Load State Backup
sv_SE: Ladda SparpunktsKopia

en: Load state
sv_SE: Ladda Sparpunkt

en: Loading PS2 system plugins...
sv_SE: Laddar PS2 SystemInsticksProgram ...

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
sv_SE: Laddar ett VM-tillstånd från den nuvarande Spalten.

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
sv_SE: Laddar VM-tillståndskopian för den nuvarande Spalten.

en: Location:
sv_SE: Placering:

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
sv_SE: Loggar händelser medans de skickas till PS2's Virtuella Maskin.

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
sv_SE: Loggar eget skydd, delade block, och annat som kan påverka prestanda.

en: Logs only DMA-related registers.
sv_SE: Loggar endast DMA-samhöriga register.

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
sv_SE: Loggar endast okända, ofördelade, eller ogenomförda registeråtkomster.

en: Logs/Dumps:
sv_SE: Loggar/Anteckningar:

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
sv_SE: Varning för låg förenlighet: Jo den är väldigt stor,
     men fungerar måhända inte för många spel.

en: MTVU (Multi-Threaded microVU1)
sv_SE: MTVU (Multi-Trådad microVU1)

en: Make this language my default right now!
sv_SE: Gör genast detta till mitt förvalsspråk!

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
sv_SE: Gör den ovan angivna ISO-avbilden till CDVD-källa.

en: Manually select an ISO upon boot ignoring the selection from recent ISO list.
sv_SE: Välj egenhändigt en ISO vid Uppstart, vilket åsidosätter valet i ISO-listan.

en: Memory Card conversion failed for unknown reasons.
sv_SE: MinneskortsOmvandlingen misslyckades, av okänd anledning.

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
sv_SE: Minneskort ''%s'' dubblerad till ''%s''.

en: MemoryCard Manager
sv_SE: MinneskortsHanteraren

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
sv_SE: Läs-, Skriv-, Kasserings-, Avslutar-, och andra- MinneskortsBearbetningar.

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
sv_SE: Måttlig uppsnabbning för vissa spel,
     dock utan kända bieffekter. [Anrådes]

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
sv_SE: Ändra HårdvaruEmuleringsInställningar reglerade av PCSX2's kärn Virtuella Maskin.

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
sv_SE: Ändra fönster och UtseendeTillämpningar, däribland Bildkvot.

en: Mostly Harmful
sv_SE: Mest Skadligt

en: Multitap &1
sv_SE: Flerplugg 1

en: Multitap &2
sv_SE: Flerplugg 2

en: NTSC Framerate:
sv_SE: NTSC bildfrekvens:

en: Nearest
sv_SE: Närmaste

en: Negative
sv_SE: Negativt

en: New
sv_SE: Ny

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
sv_SE: Ny VU-omkompilerare med mycket
     förbättrad förenlighet. [Anrådes]

en: New memory card:
sv_SE: Nytt Minneskort:

en: No
sv_SE: Nej

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
sv_SE: Inget emuleringstillstånd är aktivt; inget att Pausa/Återuppta.

en: No plugin loaded
sv_SE: Inget InsticksProgram laddat

en: No reason given.
sv_SE: Ingen anledning given.

en: None
sv_SE: Inget

en: Normal
sv_SE: Normalt

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
sv_SE: Normal & Turbo begränsad Bildöverhoppning,
     vilket (bemärk) fortfarande spärras vid Nedsatt läge.

en: OK
sv_SE: Vidare

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
sv_SE: OPH Flagg trim - Försök ifall Ert spel strular/fryser sig, visandes samma bild.

en: Off (Default)
sv_SE: Av (förval)

en: Oh noes! Out of memory!
sv_SE: Å-nää. Slut på minne!

en: Open an explorer window to this folder.
sv_SE: Öppna ett UtforskarFönster för denna mapp.

en: Open in Explorer
sv_SE: Öppna i Utforskaren

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
sv_SE: Öppnar %s-InsticksProgrammets fördjupande InställningsDialog.

en: Other Hacks
sv_SE: Andra trimningar

en: Overwrite
sv_SE: Skriv över

en: PAL Framerate:
sv_SE: PAL bildfrekvens:

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
sv_SE: PCSX2 Fel: HårdvaruBristfällighet

en: PCSX2 First Time configuration
sv_SE: PCSX2 KonfigurationsDialog

en: PCSX2 Message
sv_SE: PCSX2 Meddelande

en: PCSX2 Official Git Repository at GitHub
sv_SE: PCSX2's allmäna SVN-magasin hos GitHub

en: PCSX2 Official Website and Forums
sv_SE: PCSX2's allmäna Websida & Forum

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
sv_SE: PCSX2 OmkompilerarFel

en: PCSX2 Unresponsive Thread
sv_SE: PCSX2 Osvarande tråd

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
sv_SE: PCSX2 har installerats som ett flyttbart tillbehör men kan inte köras till följd av dessa fel:

en: PS2 BIOS Error
sv_SE: PS2 BIOS Fel

en: PS2 Port
sv_SE: PS2 Sockel

en: Parse error
sv_SE: Tolkningsfel

en: Path does not exist
sv_SE: Filvägen finns ej

en: Path:
sv_SE: Filväg:

en: Paus&e
sv_SE: Pausa

en: Pause/Resume
sv_SE: Pausa/Återuppta

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
sv_SE: Utför precis-i-tid binäröversättning av 32-bit MIPS-I maskinkod till x86.

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
sv_SE: Utför precis-i-tid binäröversättning av 64-bit MIPS-IV maskinkod till x86.

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
sv_SE: Kassera detta Minneskort (allt innehåll går förlorat)

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
sv_SE: Tillstånd att öppna filen nekades, troligen till följd av otillräcklig AnvändarBehörighet.

en: Play
sv_SE: Spela

en: PlayStation 2 Emulator
sv_SE: En PlayStation®2 emulator

en: Please be aware that PCSX2's input recording features are still very much a work-in-progress.
    As a result, there may be unforeseen bugs, performance implications and instability with certain games.
    
    These tools are provided as-is and should be enabled under your own discretion.
sv_SE: Bemärk att PCSX2's inspelningsfunktion är ännu väldigt mycket ett pågående arbete.
    Följdaktligen kan det vara oförutsedda brister, prestationsföljder och instabilitet med vissa spel.
    
    Dessa verktyg tillhandahålls som de är, och får möjliggöras under Ert eget godtycke.

en: Please select a valid plugin for the %s.
sv_SE: Välj ett giltigt InsticksProgram för %s.

en: Plugin &Menu
sv_SE: Insticksmeny

en: Plugin Override Error - %s
sv_SE: Insticks Åsidosättande Fel - %s

en: Plugins
sv_SE: InsticksProgram

en: Plugins Search Path:
sv_SE: InsticksProgramsFilväg:

en: Port-%u / Multitap-%u--Port-1
sv_SE: Sockel-%u / Flerplugg-%u--Sockel-1

en: Portable mode error - %s
sv_SE: Flyttbart läge Fel - %s

en: Positive
sv_SE: Positivt

en: Preload TLB hack to avoid tlb miss on Goemon
sv_SE: Förladda TLB trim för att undvika TLB fel hos ''Goemon''

en: Preset:
sv_SE: Återställ:

en: Press OK to close %s.
sv_SE: Tryck ''Vidare'' för att stänga %s.

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
sv_SE: Tryck ''Vidare'' för att använda det förvalskonfigurerade InsticksProgrammet, eller ''Avbryt'' för att stänga %s.

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
sv_SE: Tryck ''Vidare'' för att gå till BIOS KonfigurationsPanelen.

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
sv_SE: Ganska långsam; tillhandahålls endast för Diagnostiksyften.

en: Previous versions
sv_SE: Föregående versioner

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
sv_SE: Möjligen det långsammaste i Universum.

en: R&esume
sv_SE: Återuppta

en: Re&fresh List
sv_SE: Aktualisera Listan

en: Readme / FAQ (Offline/PDF)
sv_SE: Läs mig / FAQ (urkopplat/PDF)

en: Recompiler
sv_SE: Omkompilerare

en: Record From
sv_SE: Inspela från

en: Refresh list
sv_SE: Aktualisera Listan

en: Rename ...
sv_SE: Namnbyt ...

en: Rename memory card
sv_SE: Namnbyt Minneskort

en: Rename this memory card ...
sv_SE: Namnbyt detta Minneskort ...

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset all settings?
sv_SE: Återställa alla inställningar?

en: Restore Defaults
sv_SE: Återställ Förval

en: Restore default source filters.
sv_SE: Återställ FörvalsKällfilter.

en: Resumes the suspended emulation state.
sv_SE: Återupptar det pausade emuleringstillståndet.

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Round Mode
sv_SE: Avrundningsläge

en: SSE2 extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE2 instruction set.
sv_SE: SSE2-utökningar ej tillgängliga. PCSX2 kräver en CPU som stödjer instruktionsuppsättningen SSE2.

en: SYSCALL and DECI2 activity.
sv_SE: SYSCALL & DECI2 aktivitet.

en: SYSCALL and IRX activity.
sv_SE: SYSCALL & IRX aktivitet.

en: Safe (Default)
sv_SE: Säkert (förval)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
sv_SE: Säker pausning av emulering som bevarar PS2-tillståndet.

en: Safest (No hacks)
sv_SE: Säkrast (inga hackisar)

en: Save &As...
sv_SE: Spara som ...

en: Save State
sv_SE: Skapa Sparpunkt

en: Save dialog screenshots to...
sv_SE: Spara DialogSkärmsbilder i ...

en: Save log contents to file
sv_SE: Spara logginnehåll till fil

en: Save log question
sv_SE: Spara loggfråga

en: Save state
sv_SE: Skapa Sparpunkt

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
sv_SE: Gör en Stillbild av denna InställningsPanel till en PNG-fil.

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
sv_SE: Sparar VM-tillståndet till den nuvarande Spalten.

en: Savestates:
sv_SE: Sparpunkter:

en: Scratchpad's MFIFO activity.
sv_SE: Antekningshäftets MFIFO-aktivitet.

en: Screenshot
sv_SE: Stillbild

en: Select ELF file...
sv_SE: Välj ELF-fil ...

en: Select P2M2 record file.
sv_SE: Välj P2M2 inspelningsfil.

en: Select a BIOS rom:
sv_SE: Välj ett BIOS ROM:

en: Select a document root for %s
sv_SE: Välj en dokument-rot för %s

en: Select a folder for %s settings
sv_SE: Välj en mapp för %s-inställningar

en: Select a folder for Snapshots
sv_SE: Välj en mapp för Stillbilder

en: Select a folder for logs/dumps
sv_SE: Välj en mapp för loggar/anteckningar

en: Select a folder with PCSX2 plugins
sv_SE: Välj en mapp med PCSX2-InsticksProgram

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
sv_SE: Välj ett namn för dubbletten
     (''.ps2'' läggs till automatiskt):

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
sv_SE: Välj ett nytt namn för Minneskortet ''%s''
     (''.ps2'' läggs till automatiskt):

en: Select a target port for '%s'
sv_SE: Välj en målsockel för ''%s''

en: Select disc image, compressed disc image, or block-dump...
sv_SE: Välj Diskavbild, komprimerad Diskavbild, eller Blockavbild ...

en: Select file name:
sv_SE: Välj filnamn:

en: Select folder for Cheats
sv_SE: Välj mapp för Fuskisar

en: Select folder for Savestates
sv_SE: Välj mapp för Sparpunkter

en: Select folder with PS2 BIOS roms
sv_SE: Välj mapp med PS2 BIOS ROM

en: Select folder with PS2 memory cards
sv_SE: Välj mapp med PS2 Minneskort

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show about dialog
sv_SE: InfoDialog om PCSX2

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
sv_SE: Visar DECI2 felsökningsloggar (EE-processor)

en: Shows PCSX2 developer logs
sv_SE: Visar PCSX2's utvecklarloggar

en: Shows detailed controller input values for port 1, every frame
sv_SE: Visar bildvis detaljerade styrmojängs-inmatningsvärden för port 1

en: Shows disk read activity
sv_SE: Visar diskläsaraktivitet

en: Shows recording related logs and information
sv_SE: Visar inspelningsrelaterad loggning och information

en: Shows strings printed to the system output stream.
sv_SE: Visar strängar skrivna till systemets utmatningsström.

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
sv_SE: Visar spelutvecklarens loggningstext (EE-processor)

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
sv_SE: Visar spelutvecklarens loggningstext (IOP-processor)

en: Shut&down
sv_SE: Avsluta Emulering

en: Shutdown PS2 virtual machine?
sv_SE: Stänga ner PS2's Virtuella Maskin?

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
sv_SE: Simulera ''VIF1 FIFO läs vidare'' - åtgärdar långsamt laddande spel.

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
sv_SE: Hoppa över MPEG trim - hoppar över FMV-videor i spel för att undgå att de strular/fryses.

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
sv_SE: Hoppa endast över vid Turbo (''Tab'' för att möjliggöra)

en: Slot %d
sv_SE: Spalt %d

en: Slot %d - %s %s
sv_SE: Spalt %d - %s %s

en: Slot %d - Empty
sv_SE: Spalt %d - Tom

en: Slot %d - Unknown Time
sv_SE: Spalt %d - Okänd Tid

en: Slow Motion Adjust:
sv_SE: Nedsatt reglering:

en: Snapshots:
sv_SE: Stillbilder:

en: Speedhacks
sv_SE: Uppsnabba

en: Standard
sv_SE: Vanlig

en: Standard (4:3)
sv_SE: Vanlig (4:3)

en: Start Recording
sv_SE: Börja Inspelning

en: Stop
sv_SE: Stopp

en: Stop Recording
sv_SE: Avsluta Inspelning

en: Store memory card contents in the host filesystem instead of a file.
sv_SE: Lagra MinneskortsInnehåll i Värdfilssystemet istället för i en fil.

en: Success
sv_SE: Framgång

en: Swap Disc
sv_SE: Byt Disk

en: Switch to GSdx software rendering when an FMV plays
sv_SE: Växla till GSdx MjukvaruFramställning då FMV'er spelas

en: Switch to User Documents Mode
sv_SE: Växla till AnvändarnivåDokument-läge

en: Terminate
sv_SE: Avsluta

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
sv_SE: MTGS-tråden har blivit osvarandes under inväntningen av att GS-InsticksProgrammet ska öppna.

en: The Operating-System prevents this file from being created
sv_SE: OperativSystemet hindrar denna fil från att skapas

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
sv_SE: PS2 BIOS'et kunde inte laddas eftersom det inte har konfigurerats, eller så har konfigurationen förstörts, så omkonfigurera.

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
sv_SE: Det konfigurerade %s-InsticksProgrammet är inte en giltlig DLL

en: The configured %s plugin file was not found
sv_SE: Den konfigurerade %s-InsticksProgramFilen hittades ej

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv_SE: Det konfigurerade %s-InsticksProgrammet är inte ett giltigt
     PCSX2-InsticksProgram, eller är för en äldre ostödjandes version av PCSX2.

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
sv_SE: Den konfigurerade BIOS filen finns ej, så omkonfigurera.

en: The following folders are missing and cannot be created:
sv_SE: Följande mappar saknas och kan inte skapas:

en: The following folders exist, but are not writable:
sv_SE: Följande mappar finns, men är inte skrivbara:

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
sv_SE: InsticksProgrammet rapporterar att Er hårdvara
     och/eller mjukvara/drivrutiner icke stödjes.

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
sv_SE: Meddelandet kommer inte att visas igen. Denna inställning kan ogöras i InställningsPanelen.

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
sv_SE: Sparpunkten kan inte laddas, eftersom den verkar vara förstörd eller ofullständig.

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
sv_SE: Sparpunkten blev inte ordentligt sparad.
    Den tillfälliga filen skapades framgångsrikt,
    men kunde inte flyttas till sin slutliga viloplats.

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
sv_SE: Det valda %s-InsticksProgrammet kunde inte laddas.
    
    Anledning: %s

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
sv_SE: Den valda BIOS filen är inte giltligt PS2 BIOS, så omkonfigurera.

en: There is no active virtual machine state to download or save.
sv_SE: Det finns inget aktivt VM-tillstånd att nedladda eller spara.

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
sv_SE: Denna fil är inte en giltlig PCSX2-Sparpunkt. Se loggfil för detaljer.

en: This is the standard Sony-provisioned size PSX memory card, only compatible with PSX games.
sv_SE: Detta är den (av Sony) stadgade storleken
     för ett PSX-Minneskort, och stödjes bara av PSX-spel.

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
sv_SE: Detta är den (av Sony) stadgade storleken,
     och stödjes av alla spel och BIOS versioner.

en: This memory card is required by PSX games. It is not compatible with PS2 games.
sv_SE: Detta Minneskort erfodras för PSX-spel. Det stödjes ej av PS2-spel.

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
sv_SE: Denna Sparpunkt kan inte laddas eftersom den inte är ett giltlig gzip-arkiv. Den kan ha skapats av en äldre ostödjandes version av PCSX2, eller så kan den ha förstörts.

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
sv_SE: Oförmögen att ladda denna Sparpunkt till följd av saknade kritiska Komponenter. Se loggfil för detaljer.

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
sv_SE: Till följd av hur Ert system är konfigurerat kan OperativSystemet kräva AdministratörsPrivilegier för denna inställning.

en: This target type is not supported!
sv_SE: Denna måltyp stödjes ej!

en: This will clear the ISO list. If an ISO is running it will remain in the list. Continue?
sv_SE: Detta kommer att rensa ISO-listan.
    Om en ISO körs kommer den förbli i listan.
    Fortsätta?

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
sv_SE: Trådaktivitet: start, avskiljning, synkning, borttagning, etc.

en: To:
sv_SE: Till:

en: Trace Logging
sv_SE: Spårloggning

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
sv_SE: Spårloggar är alla skrivna i ''emulog.txt''. Växla spårloggning när som helst genom ''F10''.

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
sv_SE: Spårar alla EE-räknarhändelser och en del registerräknaraktivitet.

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
sv_SE: Spårar alla IOP-räknarhändelser och några räknarregisters aktiviteter.

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
sv_SE: Försök att ta bort filen vid namn "portable.ini" ifrån Er InstallationsMapp egenhändigt.

en: Turbo Adjust:
sv_SE: Turbo reglering:

en: Type
sv_SE: Typ

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
sv_SE: Oväntat slut på fil eller flöde påträffat. Filen är troligen stympt eller förstörd.

en: Unloaded Plugin
sv_SE: Oladdat InsticksProgram

en: Unrecognized ISO image file format
sv_SE: Oerkänt ISO-avbilds-filformat

en: Use NTFS compression when creating this card.
sv_SE: Använd NTFS-komprimering för skapande av detta kort.

en: Use Synchronized MTGS
sv_SE: Använd synkroniserad MTGS

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
sv_SE: Används på egen risk;
     oberäkneliga MinneskortsBeteenden
     är möjliga (dock osannolika).

en: Use default setting
sv_SE: Använd FörvalsInställningar

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
sv_SE: Använd detta för att hoppa över PS2-uppstart och plaskskärmar

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
sv_SE: Använd detta för att köra Er virtuella PS2's BIOS konfiguration.

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
sv_SE: Användbar för att diagnostisera fel eller blockningsproblem
     i den nya mVU-omkompileraren.

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
sv_SE: Användbart för att köra enligt Riktmärkningar.
    Omkoppla i aktivt spel genom att trycka på ''F4''.

en: User Documents (recommended)
sv_SE: AnvändarnivåDokument (anrådes)

en: Usermode Selection
sv_SE: AnvändarnivåLägesval

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
sv_SE: Använder ett utomstående InsticksProgram som CDVD-källa.

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
sv_SE: VU TilläggsTrim - åtgärdar ''Tri-Ace''-spelens UppkörsBrakning.

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
sv_SE: VU Klipp Flagg trim - för ''Persona'' spel (endast superVU-omkompilerare).

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Scarface The World Is Yours)
sv_SE: VU I bit trim - undvik ständig omkompilering (''Scarface - The World Is Yours'').

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
sv_SE: VU XGkick trim - för ''Erementar Gerad''.

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
sv_SE: VU0/VU1 Fördjupande OmkompilerarVal

en: VUs
sv_SE: VU'ar

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
sv_SE: VU Tolkare.
    Långsam och inte värst förenlig.
    Använd endast för Diagnostik.

en: Very Aggressive
sv_SE: Mycket Aggressivt

en: Virtual Pad (Port 1)
sv_SE: Virtuell Styrmojäng (port 1)

en: Virtual Pad (Port 2)
sv_SE: Virtuell Styrmojäng (port 2)

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
sv_SE: Virtuell minneskartläggning misslyckades.
    Ert system kanske har motstridande drivrutiner och\eller tjänster,
     eller otillräckligt med hårdvaruresurser för att stödja PCSX2's höga behov.

en: Wait for Vsync on refresh:
sv_SE: Invänta Vsync vid Aktualisering:

en: Waiting for task...
sv_SE: Väntar på uppgift ...

en: Waiting for tasks...
sv_SE: Väntar på uppgifter ...

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
sv_SE: Varning! SystemInsticksProgram har inte laddats. PCSX2 kan vara oduglig.

en: Warning! Valid BIOS has not been selected. PCSX2 may be inoperable.
sv_SE: Varning! Giltligt BIOS har ej valts. PCSX2 kan vara odugligt.

en: Warning: Trace logging is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
sv_SE: Varning: Spårloggning är särligt mycket långsamt, och är en framträdande orsak till ''Vad skedde med FPS'en?'' problem. :)

en: Webmasters
sv_SE: Nätansvariga

en: Welcome to PCSX2!
sv_SE: Välkommen till PCSX2!

en: Widescreen (16:9)
sv_SE: Bredbild (16:9)

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
sv_SE: Rensar alla egna VM-tillstånd och stänger InsticksProgram.

en: Write time is %s %s.
sv_SE: Skrivtiden är %s %s.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
sv_SE: Ni har släppt följande ELF-binärfil i %s:

en: You have dropped the following ISO image into %s:
sv_SE: Ni har släppt följande ISO-avbild i %s:

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
sv_SE: Ni har valt följande ISO-avbild för PCSX2:

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
sv_SE: Ni har valt att byta CDVD-källa från %s till %s.

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
sv_SE: Er maskinhårdvara är oförmögen att köra PCSX2. Beklagar snubben.

en: [-- No unused cards --]
sv_SE: [-- Inga oanvända kort --]

en: [-- Unused cards --]
sv_SE: [-- Oanvända kort --]

en: [Unnamed or unknown]
sv_SE: [Onamngiven eller Okänd]

en: boots an empty DVD tray; use to enter the PS2 system menu
sv_SE: kör igång en tom DVD-tråg; använd för att åtkomma PS2's SystemMeny

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
sv_SE: kör igång genom CDVD-InsticksProgrammet (åsidosätter ISO-fil parameter)

en: changes the configuration file path
sv_SE: ändrar KonfigurationfilsVägen

en: disables all speedhacks
sv_SE: spärrar alla UppsnabbningsTrimningar

en: disables display of the gui while running games
sv_SE: spärrar uppvisning av GUI medans spel körs

en: disables fast booting
sv_SE: spärrar Snabbkörning

en: displays this list of command line options
sv_SE: uppvisar listan av instruktionsmöjligheter

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
sv_SE: möjliggör flyttbart-läge procedur (kräver AdministarörsBehörighet)

en: executes an ELF image
sv_SE: kör en ELF-binär

en: executes an IRX image
sv_SE: kör en IRX-avbild

en: forces %s to start the First-time Wizard
sv_SE: tvingar %s att köra KonfigurationsDialogen

en: forces the program log/console to be visible
sv_SE: tvingar programmets logg/konsol att uppenbara sig

en: mVU Flag Hack
sv_SE: mVU Flagg trim

en: microVU Hacks
sv_SE: microVU trimningar

en: microVU Recompiler
sv_SE: microVU (mVU) Omkompilerare

en: passes the specified space-delimited string of launch arguments to the game
sv_SE: skickar den angivna mellanslags-avgränsade strängen med lanseringsargument till spelet

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
sv_SE: anger PCSX2-KonfigurationsFilen att använda

en: specify the file to use as the %s plugin
sv_SE: ange filen att använda som %s's InsticksProgram

en: superVU Recompiler [legacy]
sv_SE: superVU (sVU) Omkompilerare [legat]

en: update options to ease profiling (debug)
sv_SE: uppdateringsmöjligheter för att underlätta profilering (felsökning)

en: use fullscreen GS mode
sv_SE: använd Helskärms GS-läge

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
sv_SE: använd den angivna komma/linje avgränsande listan av Spelfixar.

en: use windowed GS mode
sv_SE: använd Inramat GS-läge

en: when nogui - prompt before exiting on suspend
sv_SE: med ingen GUI - anmärk innan utträde
