PCSX2 0.9.9 - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: !ContextTip:ChangingNTFS
sv: NTFS komprimering kan ändras manuellt när som helst genom att använda filegenskaper hos Windows Explorer.

en: !ContextTip:DirPicker:UseDefault
sv: När markerad kommer denna mapp att automatiskt begrunda förvalen assosierade med PCSX2's nuvarande användarinställningar.

en: !ContextTip:Folders:Logs
sv: I denna mapp sparar PCSX2 sina loggfiler och diagnostiska rapporter. De flesta insticksprogram 
    håller fast vid denna mapp, men dock kan vissa äldre insticksprogram ignorera den.

en: !ContextTip:Folders:Savestates
sv: I denna mapp sparar PCSX2 sparpunkter, vilka är sparade antingen genom användning 
    av menyer/verktygsrad, eller genom att trycka på F1/F3 (spara/ladda).

en: !ContextTip:Folders:Settings
sv: Detta är mappen där PCSX2 sparar Era inställningar, och då även inställningar skapade 
    av de flesta insticksprogram (gäller måhända dock inte för vissa äldre insticksprogram).

en: !ContextTip:Folders:Snapshots
sv: I denna mapp sparar PCSX2 skärmbilder. Det faktiska skärmbildsformatet och stilen 
    kan variera beroende på vilket GS-insticksprogram som användes.

en: !ContextTip:Framelimiter:Disable
sv: Bemärk att när Bildbegränsning är förhindrad så kommer Turbo och SlowMotion lägena 
    inte att vara tillgängliga heller.

en: !ContextTip:GS:DisableOutput
sv: Tar bort allt norm-oljud orsakat av MTGS-trådens eler GPU'ns överdrag. Denna möjlighet användes bäst i förening med sparpunkter: 
    spara ett tillstånd i en idealisk scen, möjliggör denna möjlighet, och återladda sparpunkten.
    
    
    Varning: Denna möjlighet kan möjliggöras dynamiskt men kan vanligtvis inte förhindras på samma vis (video blir ofta skräp).

en: !ContextTip:GS:SyncMTGS
sv: Möjliggör detta ifall Ni tror att MTGS trådsync orsakar braker eller grafiska fel.

en: !ContextTip:Gamefixes:DMA Busy hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel:
     * Mana Khemia 1 (Går "bortom behörighet")

en: !ContextTip:Gamefixes:EE Timing Hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel:
     * Digital Devil Saga (Fixar FMV och brakar)
     * SSX (Fixar dålig grafik och brakar)
     * Resident Evil: Dead Aim (Orsakar förvrängda texturer)

en: !ContextTip:Gamefixes:OPH Flag hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel:
     * Bleach Blade Battler
     * Growlanser II & III
     * Wizardry

en: !ContextTip:Gamefixes:VIF1 FIFO hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel:
    * Test Drive Unlimited
    * Transformers

en: !ContextTip:Speedhacks:BIFC0
sv: I första hand inriktat på EE tomgångs-loop hos adress 0x81FC0 i kärnan, denna fix försöker att 
    upptäcka loopar vars kroppar garanterat resulterar i samma maskintillstånd för varje upprepning 
    tills en schemaläggd händelse utlöser emulering av en annan enhet. Efter en enskild upprepning av en sådan loop, 
    avanserar vi till tiden för nästa händelse eller till slutet av processorns tidskvantum, vilket som än kommer först.

en: !ContextTip:Speedhacks:EECycleRate Slider
sv: Att sätta ett högre värde för denna glidare minskar verkningsfullt klockhastigheten hos RörelseMotorns R5900 kärn-CPU, 
    och för oftast en hastghetsökning till spel som misslyckas att nyttja möjligheterna med PS2's verkliga hårdvara fullt ut.

en: !ContextTip:Speedhacks:INTC
sv: Denna fix fungerar bäst för spel som använder INTC-statusregistret för att invänta vsyncs, 
    vilket i första hand inkluderar icke-3D RPG titlar. 
    Spel som inte använder denna vsync-metod kommer på sin höjd att få en liten uppsnabbning av denna fix.

en: !ContextTip:Speedhacks:VUCycleStealing Slider
sv: Denna glidare kontrollerar mängden cykler som VU-enheten stjäl ifrån RörelseMotorn. 
    Högre värden ökar antalet cykler som stjäls från EE'n för varje VU-microprogram spelt kör.

en: !ContextTip:Speedhacks:fastCDVD
sv: Kolla HDLaddar-förenlighetslistan för spel som till vetskap kommer till fråga 
    med det här (ofta markerat som behövande 'läge 1' eller 'långsam DVD').

en: !ContextTip:Speedhacks:vuBlockHack
sv: Förmodar att väldigt långt in i framtiden så kommer block inte behöva gammelflagg-instansdata. 
    Detta borde vara rätt säkert. Det är okänt ifall detta har sönder något spel...

en: !ContextTip:Speedhacks:vuFlagHack
sv: Updaterar endast Statusflaggor för block som kommer att läsa dem, isället för alltid. 
    Detta är för det mesta säkert, och Super-VU gör något liknande som standard.

en: !ContextTip:Speedhacks:vuThread
sv: Kör VU1 i dess egna tråd (endast microVU1). I allmänhet en uppsnabbning för CPUer med 3 eller fler kärnor.
    Detta är säkert för de flesta spel, men en del är oförenliga och kan hänga.
    Vad gäller GS begränsade spel, kan en nedbromsning förekomma (speciellt hos dubbelkärniga CPUer).

en: !ContextTip:Window:Fullscreen
sv: Möjliggör automatiskt lägesbyte till fullskärm när emulering statas eller återupptas. 
    Ni kan ännu växla mellan helskärm och fönsterläge genom att trycka Alt + Enter.

en: !ContextTip:Window:HideGS
sv: Stänger helt det ofta stora och omfångsrika GS-fönstret 
    när Ni trycker på Esc eller avbryter emulatorn.

en: !ContextTip:Window:HideMouse
sv: Markera denna för att tvinga muspekaren att bli osynlig när den är i ett GS-fönster; 
    användbart om man har musen som främsta kontroll-mojäng för spelande. 
    Som förval auto-gömmer sig musen efter 2 sekunders inaktivitet.

en: !ContextTip:Window:ManagedVsync
sv: Möjliggör Vsync när bildfrekvensen är precis på full hastighet. 
    Skulle den falla under denna så förhindras Vsync för att undvika vidare prestandastraff. 
    Bemärk: Detta fungerar för närvarande bara bra med GSdx som GS insticksprogram, 
    och konfigurationen DX10/11 Hårdvarutolkning. 
    Annat insticksprogram eller annat tolkningsläge kommer antigen att ignoreras 
    eller producera en svart skärm som blinkar när läget byts. 
    Det kräver även att Vsync möjliggörs.

en: !ContextTip:Window:Vsync
sv: Vsync slår ut skärmsönderrivning men har oftast en stor prestationseffekt. 
    Det tillämpas vanligtvis bara i helskärmsläge, och kanske inte fungerar för alla GS insticksprogram.

en: !ContextTip:Window:Zoom
sv: Påverkar till vetskap följande spel:
    * Test Drive Unlimited
    * Transformers

en: !Notice Error:Thread Deadlock Actions
sv: Ignorera' för att fortsätta vänta på trådarna att svara. 
    Avbryt' för att försöka avbryta tråden. 
    Avsluta' för att avsluta PCSX2 omedelebart.

en: !Notice:BIOS:InvalidSelection
sv: Välj ett giltligt BIOS. Om ni är oförmögen att göra ett giltligt val 
    så tryck Avbryt för att stänga Konfigurationspanelen.

en: !Notice:BiosDumpRequired
sv: PCSX2 kräver PS2-BIOS för att köras. 
    Av juridiska skäl *måste* Ni anskaffa ett BIOS från en faktisk PS2 enhet som Ni äger (tillåns räknas inte). 
    Konsultera FAQ's och Guider för ytterligare information.

en: !Notice:ConfirmSysReset
sv: Detta kommer att återställa det befintliga PS2 VM tillståndet; 
    alla nuvarande processer kommer at förloras. Är Ni säker?

en: !Notice:DeleteSettings
sv: Detta kommando rensar %s inställningarna 
    och låter Er att återköra Första-Gången Trollkarlen. 
    Ni måste manuelt återstarta %s efter detta. 
    
    VARNING! Tryck OK för att makulera *ALLA* inställningar för %s 
    och tvångstänga tillämpningen, 
    med följd att alla nuvarande emuleringsprocesser mistes. Är Ni helt säker? 
    
    (Bemärk: inställningar för insticksprogram påverkas ej)

en: !Notice:DirPicker:CreatePath
sv: Den angivna sökvägen/katalogen finnes ej. Vill Ni skapa den?

en: !Notice:EmuCore::MemoryForVM
sv: PCSX2 är oförmögen att tilldela det minne som kräves för PS2 VM. 
    Stäng minneskrävande bakgrundsprogram och försök igen.

en: !Notice:HostVmReserve
sv: Ert system har för lite VM resurser för att PCSX2 ska kunna köras. 
    Detta kan ha orsakats av att ha en liten eller förhindrad bytfil, 
    eller av att andra program tar för sig av resurser.

en: !Notice:ImportExistingSettings
sv: Befintliga %s inställningar har hittats i konfigurationsinställningsmappen. 
    Vill Ni importera dessa inställningar och överskriva %s förval med dem? 
    
    
    (eller tryck Avbryt för att välja en annan mapp)

en: !Notice:Mcd:CantDuplicate
sv: Misslyckades: Dubblering är endast tillåtet till en tom PS2-Sockel, eller till ett filsystem.

en: !Notice:Mcd:Copy Failed
sv: Fel! Kunde inte kopiera innehållet till sockel %u. Målfilen används förnärvarande.

en: !Notice:Mcd:Delete
sv: Ni är på väg att radera det formaterade minneskortet i sockel %u. 
    All data på detta kort kommer att förloras! Är Ni helt säker?

en: !Notice:Mcd:HasBeenDisabled
sv: Minneskortet i sockel %d har blivit automatiskt förhindrat. Ni kan åtgärda problemet 
    och återmöjliggöra minneskortet när som helst genom Konfig:Minneskort i huvudmenyn.

en: !Notice:PluginSelector:ApplyFailed
sv: Alla insticksprogram måste ha giltliga val för att %s ska kunna köras. 
    Om Ni är oförmögen att göra ett giltligt val till följd av saknade insticksprogram 
    eller en ofullständig installaion av %s, så tryck Avbryt för att stänga Konfigurationspanelen.

en: !Notice:PluginSelector:ConfirmShutdown
sv: Varning! Att byta insticksprogram kräver en full nedstängning och återställning av PS2-VM. 
    PCSX2 kommer att försöka att spara och återställa tillståndet, men om de nyligen valda insticksprogrammen 
    är oförenliga kan detta misslyckas, och alla nuvarande framsteg kommer att förloras. 
    
    
    Är Ni säker att Ni vill tillämpa inställningarna nu?

en: !Notice:PortableModeRights
sv: Försäkra Er om att dessa mappar är skapade och att Er användarbehörighet medger 
    skrivskydd för dem -- eller återkör PCSX2 med upphöjd (administratör) behörighet, 
    vilket borde medge PCSX2 förmågan att skapa de nödvändiga mapparna självt. 
    Om Ni inte har upphöjd behörighet för denna dator, 
    måste Ni byta till Användar Dokument läge (klicka på knappen nedanför).

en: !Notice:PsxDisc
sv: Playstation speldiskar stödjes inte av PCSX2. Om Ni vill emulera PSX spel 
    så måste Ni ladda ner en PSX-specifik emulator, såsom ePSXe eller PCSX.

en: !Notice:Recompiler:VirtualMemoryAlloc
sv: Denna omkompilerare var oförmögen att resarvera det angränsande minne som kräves för interna förråd. 
    Detta fel kan ha orsakats av låga VM resurser, såsom en liten eller förhindrad bytfil, 
    eller av ett annat program som tar för sig mycket minne. Ni kan annars pröva minska förvalsförrådsstorleken 
    för alla av PCSX2s omkompilerare, vilket finnes under Värdinställningar.

en: !Notice:RecompilerInit:Footer
sv: Bemärk: Omkompilerare är inte nödvändiga för att PCSX2 ska kunna köras, men de förbättrar oftast emuleringshastigheten avsevärt. 
    Ni kanske måste återmöjliggöra omkompileraren ovanför manuellt, om Ni löser felen.

en: !Notice:RecompilerInit:Header
sv: Varning: Några av de konfigurerade PS2-omkompilerarna misslyckades att initialiseras och har blivit förhindrade:

en: !Notice:Startup:NoSSE2
sv: Varning: Er dator stödjer inte SSE2, vilket kräves av många PCSX2 omkompilerare och insticksprogram. 
    Era möjligheter kommer att vara begränsade och emuleringen att vara *mycket* långsam.

en: !Notice:Tooltip:Presets:Checkbox
sv: Förinställningarna tillämpar snabbfixar, några omkompilerarmöjligheter, och en del spelfixar som till vetskap höjer farten.
    Spelfixar som till vetskap är viktiga ('Patchar') kommer tillämpas automatiskt.
    
    --> Avmarkera för att ändra inställningarna manuellt (med nuvarande inställningar som bas)

en: !Notice:Tooltip:Presets:Slider
sv: Förinställningarna tillämpar snabbfixar, några omkompilerarmöjligheter, och en del spelfixar som till vetskap höjer farten.
    Spelfixar som till vetskap är viktiga ('Patchar') kommer tillämpas automatiskt.
    
    Förinställningsinfo:
    1 -     Det riktigaste emuleringen, men också den långsammaste.
    3 --> Försöker balansera hastighet med förenlighet.
    4 -     Några mer aggresiva fixar.
    6 -     För många fixar kommer förmodligen att sakta ner de flesta spel.

en: !Notice:VirtualMemoryMap
sv: Det finns inte tillräkligt med virtuellt minne tillgängligt, eller så har den nödvändiga 
    virtuella minnestilldelningen redan blivit resarverat av andra processer, tjänster, eller DLL'er.

en: !Notice:superVU:VirtualMemoryAlloc
sv: Slut på Minne (typ): superVU-omkompileraren var oförmögen att resarvera den mängd specifika minne som krävs, 
    och kommer inte vara tillgängligt för bruk. Detta är inte ett kritiskt fel, eftersom sVU är föråldrad, 
    och följdaktligen borde Ni använda Er av microVU istället.

en: !Panel:EE/IOP:Heading
sv: Bemärk: De flesta spel har det fint med förvalsmöjligheterna.

en: !Panel:Folders:Settings
sv: Ni kan förslagsvis ange en plasering för Era PCSX2-inställningar här. Om plaseringen 
    innehåller befintliga PCSX2-inställningar, så kommer Ni erbjudas möjligheten att importera och överskriva.

en: !Panel:Frameskip:Heading
sv: Bemärk: Till följd av PS2 hårdvaruutformning så är precist bildöverhoppande omöjligt. 
    Att möjliggöra det kan orsaka regäla grafikfel hos vissa spel.

en: !Panel:Gamefixes:Compat Warning
sv: Spelfixar kan åtgärda felaktig emulering för vissa spel. 
    De kan dock orsaka förenlighets- eller prestandaproblem för andra spel. 
    Ni får stänga av Spelfixar manuellt när Ni byter spel.

en: !Panel:HasHacksOverrides
sv: Varning! Ni kör PCSX2 med instruktionsmöjligheter som upphäver Era konfigurationsinställningar. Dessa instruktionsmöjligheter kommer inte beaktas i Inställningar, och kommer att förhindras om Ni tillämpar några förändringar här.

en: !Panel:HasPluginsOverrides
sv: Varning! Ni kör PCSX2 med instruktionsmöjligheter som upphäver Era insticks- och/eller mappkonfigurationsinställningar. Dessa instruktionsmöjligheter kommer inte beaktas i Inställningar, och kommer att förhindras om Ni tillämpar några förändringar här.

en: !Panel:Mcd:EnableEjection
sv: Undviker minneskortsförstörelse genom att tvinga spel att återindexera kortinnehåll 
    efter att ha laddat från sparpunkt. Måhända inte förenligt med alla spel (Guitar Hero).

en: !Panel:Mcd:NtfsCompress
sv: NTFS komprimering är inbyggt, snabbt, och helt tillförlitligt; 
    det komprimerar vanligtvis minneskort mycket bra (denna möjlighet rekommenderas).

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX1
sv: 1 - Förvals cykelgrad. Detta överensstämmer nästan med den faktiska hastigheten hos en PS2 RörelseMotor.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX2
sv: 2 - Minskar EE's cykelgrad med ungefär 33%. Mild uppsnabbning för de flesta spel med hög förenlighet.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX3
sv: 3 - Minskar EE's cykelgrad med ungefär 50%. Måttfull upsnabbning, 
    men *kommer* att orsaka stamningsaudio hos många FMV'er.

en: !Panel:Speedhacks:Overview
sv: Snabbfixar förbättrar vanligtvis emuleringshastighet, men kan orsaka trassel, bruten audio, 
    och falska FPS avläsningar. När Ni har emuleringsproblem, så förhindra denna panel först.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal1
sv: 1 - Mild VU Cykelstöld. Lägre förenlighet, men en viss uppsnabbning för de flesta spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal2
sv: 2 - Måttfull VU Cykelstöld. Ännu lägre förenlighet, men markant uppsnabbning hos vissa spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal3
sv: 3 - Maximal VU Cykelstöld. Användningen är begränsad, 
    eftersom detta kommer att orsaka synligt flimrande hos de flesta spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleStealOff
sv: 0 - Förhndrar VU Cykelstöld. Den mest förenliga inställningen!

en: !Panel:StuckThread:Heading
sv: Tråden '%s' svarar inte. 
    Den kan ha gått i baklås, eller kanske bara kör *väldigt* långsamt.

en: !Panel:Usermode:Explained
sv: Välj Ert föredragna mål för PCSX2 användar-nivå dokument nedanför 
    (inräknar minneskort, skärmbilder, inställningar, coh sparpunkter). 
    Detta kan ändras när som helst genom Kärninställningar panelen.

en: !Panel:Usermode:Warning
sv: Ni kan ändra det föredragna förvalsmålet för PCSX2 användar-nivå dokument här 
    (inräknar minneskort, skärmbilder, inställningar, coh sparpunkter). 
    Detta påverkar bara Standard Sökvägarna vilka ställs in för att använda installationsförvalsvärdena.

en: !Panel:VUs:Heading
sv: Bemärk: De flesta spel har det fint med förvalsmöjligheterna.

en: !Wizard:Bios:Tutorial
sv: PCSX2 kräver *lagligt* PS2-BIOS för att köra spel. 
    Ni kan inte använda en kopia anförskaffat från en vän eller genom Internet. 
    Ni måste dumpa BIOS'et från Er *egna* Playstation 2 konsol.

en: !Wizard:Welcome
sv: Denna trollkarl kommer att vägleda Er igenom konfigurationsinsticksprogram, 
    minneskort, och BIOS. Ifall detta är första gången Ni installerar %s, 
    så rekommenderas Ni att kolla in Läsmig och konfigurationsvägledningen.
