PCSX2 0.9.7 - en to ja translation catalogue (533 entries)

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
ja: 
    
    OK を押してプラグイン設定パネルを開いてください。

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
ja: 
    注意：複製/名称変更/作成/削除はキャンセルで戻せません。

en:              Multitap-%u--Port-%u
ja:             ﾏﾙﾁﾀｯﾌﾟ%u--ﾎﾟｰﾄ%u

en: %s Commandline Options
ja: %s コマンドラインオプション

en: %s Critical Error
ja: %s の重大なエラー

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with MMX, SSE, and SSE2 extensions.
ja: %s 拡張命令が見つかりませんでした。R5900-32 リコンパイラにはMMX, SSE, SSE2 拡張命令が必要です。

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with MMX, SSE, and SSE2 extensions.
ja: %s 拡張命令が見つかりませんでした。microVU にはMMX, SSE, SSE2 拡張命令が必要です。

en: %s First Time Configuration
ja: %s スタートアップウィザード

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
ja: %s プラグインの上書きエラー！ %s プラグインは存在しないか、有効なプラグインではありません。

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
ja: %s を新規/未知のフォルダで始める場合、設定をする必要があります。

en: %s is switching to local install mode.
ja: %s をローカルインストールモードに切り替えます。

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
ja: %s プラグインの初期化に失敗しました。ご使用のPCのメモリやリソース不足の可能性があります。

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
ja: %s プラグインを開くのに失敗しました。リソース不足か、ハードウェアやデバイスの競合が原因です。

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Audio (SPU2)
ja: サウンド (SPU2)(&A)

en: &Back
ja: 戻る(&B)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Config
ja: 設定(&C)

en: &Controllers (PAD)
ja: コントローラー (PAD)(&C)

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Finish
ja: 完了(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Home
ja: ホーム(&H)

en: &Log
ja: ログ(&L)

en: &Memory cards
ja: メモリカード(&M)

en: &Misc
ja: その他(&M)

en: &Next >
ja: 次へ＞(&N)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Plugin/BIOS Selector
ja: プラグイン/BIOS (&P)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save...
ja: 保存(&S)...

en: &Sources
ja: ソース(&S)

en: &System
ja: システム(&S)

en: &Video (GS)
ja: グラフィックス (GS)(&V)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: (modded)
ja: (修正済)

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
ja: 16 MB と 32 MB のメモリーカードの互換性は同等程度です。

en: 8 MB [most compatible]
ja: 8 MB [最も互換性が高い]

en: < &Back
ja: ＜戻る(&B)

en: A Playstation 2 Emulator
ja: Playstation 2 エミュレータ

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
ja: 設定したフォルダは存在しません。%s を作成しますか？

en: A file could not be created.
ja: ファイルを作成できません。

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
ja: 全ての Speedhack が無効になっているのが、最も安定かつ簡単な設定です。

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
ja: サードパーティ製の一般的なメモリサイズ。ほとんどのゲームで動作するはずです。

en: About %s
ja: %s について

en: About...
ja: アバウト...

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
ja: メモリカードへのアクセスが拒否されました 
    
    %s

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
ja: 実際の DMA イベント処理とデータ転送ログを表示

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
ja: バス調停権やストールなどの実際のデータ転送ログ

en: Aggressive
ja: アグレッシブ

en: Aggressive plus
ja: アグレッシブ＋

en: All Files (*.*)
ja: 全てのファイル (*.*)

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
ja: 全ての GIFtag 解析アクティビティ ; パス、インデックス、タグタイプなど

en: All Supported (%s)
ja: サポートされているファイル (%s)

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
ja: 全ての VIFコード処理 ; コマンド、タグスタイル、割り込みなど

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
ja: 全ての既知ハードウェアレジスタにアクセス(非常に低速！) ; サブフィルタオプション以降は含まれません。

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
ja: サブフィルタオプション以降は含めない、全ての既知ハードウェアレジスタにアクセス

en: All options are for the current session only and will not be saved.
ja: 全てのオプションは現在のセッション中のみ有効で保存はされません。

en: All processing involved in Path3 Masking
ja: Path3 マスキング関係する全ての処理

en: Always hide mouse cursor
ja: マウスカーソルを常に隠す

en: Always on Top
ja: 常に前面に表示

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
ja: メモリカードの最も安全で確実な動作を望むなら、このオプションを使用してください。

en: An error occurred while trying to open the file:
ja: 以下のファイルを開く際にエラーが発生しました：

en: Appearance
ja: アピアランス

en: Appearance/Themes - %s
ja: アピアランス/テーマ - %s

en: Apply
ja: 適用

en: Applying settings...
ja: 設定を適用中...

en: Aspect Ratio:
ja: アスペクト比：

en: Assertion Failure -
ja: アサーションの失敗 -

en: At folder:
ja: フォルダ：

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
ja: ステートセーブ読み込み時にメモリカードを自動で取り出す

en: Automatic Gamefixes
ja: 自動Gamefix

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
ja: fixが必要なゲームに自動的に適用されます。

en: BIOS Search Path:
ja: BIOS の場所：

en: BIOS Selector
ja: BIOS セレクタ

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup before save
ja: バックアップしてからセーブ

en: Balanced
ja: バランス

en: Base Framerate Adjust:
ja: 通常のフレームレート：

en: Betatesting
ja: ベータテスタ

en: Blockdumps (%s)
ja: ダンプファイル (%s)

en: Boot CDVD (fast)
ja: CDVDから起動(高速)

en: Boot CDVD (full)
ja: CDVDから起動

en: Boot the VM using the current DVD or Iso source media
ja: ISOファイルまたはDVDからVMを起動します。

en: Browse
ja: 参照

en: Browse for an Iso that is not in your recent history.
ja: 最近使ったISOファイルを参照します。

en: Browse...
ja: 参照...

en: C&lear
ja: クリア(&L)

en: CD&VD
ja: CDVD(&V)

en: CDVD reads
ja: CDVDのリード

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
ja: 設定を適用できません。いくつかの設定が無効です。

en: Cannot apply settings...
ja: 設定を適用できません...

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
ja: ELFバイナリイメージを読み込めませんでした。ファイルが破損または不完全な可能性があります。

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
ja: ステートセーブを読み込めません。未知のバージョン、または未サポートのデータです。

en: Cannot load this savestate.  The state is from an incompatible edition of PCSX2 that is either newer than this version, or is no longer supported.
ja: このステートセーブをロードすることができません。新しいバージョンか、またはサポート外となった古いバージョンのPCSX2のデータです。

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version, likely created by a newer edition of PCSX2.
ja: ステートセーブをロードできません。未サポートのデータです。恐らく新しいバージョンのPCSX2のデータです。

en: Card (file) name
ja: カード(ファイル)名

en: Card size
ja: 容量

en: Card:
ja: カード：

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
ja: 必要であれば言語を変更してください。
    通常であれば System Default で構いません。

en: Chop / Zero
ja: 正数切り上げ/負数切り捨て

en: Clamping Mode
ja: クランプモード

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
ja: クラシックな黒い配色。文字を見えやすくしたい場合などに。

en: Clear all settings...
ja: 全ての設定の初期化...

en: Clear the log window contents
ja: ログウィンドウの内容を消去

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
ja: %s の全ての設定を初期化して、スタートアップウィザードからやり直します。

en: Click the Browse button to select a different folder containing PCSX2 visual themes.
ja: PCSX2の視覚テーマが別の場所にある場合、参照ボタンを押してフォルダを指定してください。

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
ja: PCSX2のプラグインが別の場所にある場合、参照ボタンを押してフォルダを指定してください。

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
ja: PS2のBIOS romファイルが別の場所にある場合、参照ボタンを押してフォルダを指定してください。

en: Close this log window; contents are preserved
ja: ログウィンドウを閉じます。内容は保持されます。

en: Closing %s may be hazardous to your health
ja: %s を終了します。

en: Completely disables all GS plugin activity; ideal for benchmarking EEcore components.
ja: GSプラグインを無効にします。EEコアコンポーネントのベンチマークに最適です。

en: Completing tasks...
ja: タスクの完了中...

en: Components Overrides Warning
ja: コンポーネントの上書き警告

en: Components Selectors - %s
ja: コンポーネントの選択 - %s

en: Config Overrides Warning
ja: 上書きの警告を設定

en: Configuration Guides (online)
ja: 構成ガイド(オンライン)

en: Configure...
ja: 設定...

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
ja: 設定した %s プラグインは有効なPCSX2プラグインではありません。古いバージョンか、未サポートのプラグインです。

en: Confirm CDVD source change
ja: CDVDソースの変更の確認

en: Confirm ISO image change
ja: ISOイメージ変更の確認

en: Confirm PS2 Reset
ja: PS2 リセットの確認

en: Console to Stdio
ja: コンソールはStdioに

en: Constant skipping
ja: 常にフレームをスキップする

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Copy failed!
ja: コピーが失敗しました！

en: Core GS Settings...
ja: Core GS 設定...

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
ja: メモリーカードを作成できませんでした：
    
    %s

en: Create
ja: 作成

en: Create ...
ja: 作成...

en: Create a duplicate of this memory card ...
ja: このメモリカードの複製を作成します...

en: Create a new card ...
ja: カードを新規作成...

en: Create a new memory card
ja: メモリカードの新規作成

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
ja: 新しいメモリカードを作成し、このポートに割り当てます。

en: Create a new memory card.
ja: メモリカードを新規作成します

en: Create folder?
ja: フォルダを作成しますか？

en: Create memory card
ja: メモリーカードの新規作成

en: Created on
ja: 作成日

en: Custom Window Size:
ja: カスタムウィンドウサイズ：

en: Custom folder:
ja: カスタムフォルダ：

en: Cycle to next slot
ja: 次のスロットへ

en: Cycle to prev slot
ja: 前のスロットへ

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
ja: ステートセーブの場所を１つ次のスロットへ移します。

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
ja: ステートセーブの場所を１つ前のスロットへ移します。

en: Dark theme
ja: 暗いテーマ

en: Default soft-tone color scheme.
ja: デフォルトのソフトな配色。

en: Default to fullscreen mode on open
ja: デフォルトでフルスクリーンで開く

en: Delete
ja: 削除

en: Delete card
ja: カードを削除

en: Delete memory file?
ja: メモリカードを削除しますか？

en: Detailed logging of CDVD hardware.
ja: CDVDハードウェアの詳細ログを表示

en: Dev/Verbose
ja: 開発用/詳細

en: Developers
ja: 開発者

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
ja: EE メモリマップの未知の領域、またはマッピングされていないアドレスへのダイレクトメモリアクセス。

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
ja: IOP メモリマップの未知の領域、またはマッピングされていないアドレスへのダイレクトメモリアクセス。

en: Disable Framelimiting
ja: フレームリミットを無効

en: Disable all
ja: すべてを無効

en: Disable all GS output
ja: GS出力を無効

en: Disable window resize border
ja: ウィンドウのリサイズを無効

en: Disabled [default]
ja: 無効 [デフォルト]

en: Disables all log source filters.
ja: 全てのログソースフィルタを無効

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
ja: このポップアップを無効にして、どのような動作にするか指定してください。

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
ja: COP 命令を逆アセンブル (MMU、CPU、DMAステータスなど)

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
ja: コア命令を逆アセンブルする(COPSとキャッシュを除く)。

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
ja: EE の VU0 コプロセッサ命令を逆アセンブル

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
ja: EEの浮動小数点演算ユニット (FPU) のみ逆アセンブルする。

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
ja: IOP の GPU コプロセッサ命令の逆アセンブル。

en: Disc Images (%s)
ja: ディスクイメージ (%s)

en: Do not show this dialog again.
ja: 再びこのダイアログを表示しない

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
ja: ディスクを交換または新しいイメージで起動(システムのリセット)しますか？

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
ja: ディスクを交換または新しいイメージで起動(システムのリセットを介して)しますか？

en: Double-click toggles fullscreen mode
ja: ダブルクリックでフルスクリーンモードに切り替え

en: Drag and Drop Error
ja: ドラッグ＆ドロップエラー

en: Drag cards to or from PS2-ports
ja: カードをPS2ポートにドラッグしてください。

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
ja: PS2実行 (ELF) ファイルの詳細情報をダンプ表示します。

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
ja: 様々な GIF や GIFtag 解析データのダンプ

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
ja: VIF と VIFコード処理データのダンプ

en: Duplicate ...
ja: 複製...

en: Duplicate card ...
ja: カードの複製...

en: Duplicate memory card
ja: メモリカードの複製

en: Dynamically toggle Vsync depending on frame rate (read tooltip!)
ja: フレームレートに応じてVSYNCを動的に切り替え(ツールTipsを読んでください)

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
ja: EE サイクルレートの設定 [非推奨]

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
ja: EE timing hack - 汎用hack 。他のhackで上手く動作しなかった場合に試してください。

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
ja: EE/FPU 拡張リコンパイラオプション

en: Eject
ja: 取り出し

en: Eject card
ja: カードの取り出し

en: Eject the card from this port
ja: 以下のポートのカードを取り出します

en: Empty
ja: なし

en: Emulation &Settings
ja: エミュレーション&設定

en: Emulation Settings - %s
ja: エミュレーション設定 - %s

en: Enable Cheats
ja: チートを有効

en: Enable Host Filesystem
ja: Host Filesystemを有効

en: Enable INTC Spin Detection
ja: INTCのSpin検出を有効

en: Enable Trace Logging
ja: トレースログを有効

en: Enable Wait Loop Detection
ja: ループ検出を有効

en: Enable all
ja: すべてを有効

en: Enable fast CDVD
ja: CDVDの高速読み込みを有効

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
ja: Gamefixを手動で有効化 [非推奨]

en: Enable speedhacks
ja: Speedhackを有効

en: Enables all log source filters.
ja: 全てのログソースフィルタを有効

en: Enumerating available plugins...
ja: エミュレート可能なプラグイン...

en: Error (%s)
ja: エラーです (%s)

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
ja: NTSC または PAL のフレームレートの設定の解析中にエラーが発生しました。有効な浮動小数点値を入力してください。

en: Error: Rename could not be completed.
ja: エラー：名称の変更ができませんでした

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
ja: エラー：指定したISOファイルがみつかりません。OKを押して新たにISOファイルを指定してください。

en: Error: The memory card could not be created.
ja: エラー：メモリーカードは作成できませんでした。

en: Executing PS2 Virtual Machine...
ja: PS2仮想マシンを実行します...

en: Execution of EE cache instructions.
ja: EE キャッシュ命令を実行。

en: Exit
ja: 終了

en: Extra
ja: 拡張

en: Extra + Preserve Sign
ja: 拡張＋予約済み

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
ja: FFX 映像 fix - FFXの映像のオーバーレイの不具合をfix

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
ja: FPU Compare Hack - デジモンアリーナ2用

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
ja: FPU Multiply Hack - テイルズ オブ デスティニー用

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
ja: FPU Negative Div Hack - ガンダム作品用(ガンダム無双2のムービーなど)

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
ja: 設定ファイルの更新に失敗しました。アクセスが拒否されました。

en: Failed: %s
ja: 失敗： %s

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
ja: 失敗：既存のカードのみ複製ができます。

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
ja: 高速でディスクにアクセスしてロード時間を短縮[非推奨]

en: File name already exists
ja: そのファイル名は既にあります

en: File name empty or too short
ja: ファイル名が無いか小さすぎます

en: File name outside of required directory
ja: ファイル名はディレクトリの外にあります

en: File not found.
ja: ファイルがありません。

en: Fit to Window/Screen
ja: ウィンドウ/スクリーンのサイズに合わせる

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
ja: 小スペースに大量のログを表示します。

en: Folders
ja: フォルダ

en: For running raw PS2 binaries directly
ja: PS2のrawバイナリを実行します。

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
ja: MTGSに潜在的なバグがあった場合のみ有効に。非常に低速になります。

en: Formatted
ja: フォーマット済

en: Frame Skipping
ja: フレームスキップの設定

en: Framelimiter
ja: フレームリミットの設定

en: Frames to Draw
ja: フレーム描写

en: Frames to Skip
ja: フレームスキップ

en: Full
ja: 全て

en: GS Output is Disabled!
ja: GS出力が無効です！

en: GS Window
ja: GS ウィンドウ

en: Game Database Editor
ja: ゲームデーターベースエディタ

en: Game Fixes
ja: Gamefix

en: Game database - %s
ja: ゲームデータベース - %s

en: Gamefixes
ja: Gamefix

en: Gamepad activity on the SIO.
ja: SIO上でゲームパッドの有効化

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
ja: 以下のゲームの起動時に有効にしておく必要があります：
     * スターオーシャン3
     * ラジアータ ストーリーズ
     * ヴァルキリープロファイル2

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause garbage graphics, SPS, etc...
ja: 良いスピードアップと高い互換性があります；映像や音声に多少のゴミがデル可能性がありますが...

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause garbage graphics, SPS, etc... [Recommended]
ja: 良いスピードアップと高い互換性があります；映像や音声に多少の出るが出る可能性がありますが...[推奨]

en: Hard reset of the active VM.
ja: アクティブなVMをハードリセットを行います。

en: Hide window when paused
ja: 一時停止した時にウィンドウを隠す

en: Huge
ja: 巨大に

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
ja: 多少の互換性と引き換えに、一部のゲームで大幅なスピードアップを図れます[推奨]

en: I've seen enough
ja: 十分に見たよ

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
ja: IPUアクティビティ：ハードウェアレジスタ、デコード操作、DMAステータスなど

en: ISO file not found!
ja: ISOファイルが見つかりませんでした。

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
ja: ISOイメージから読み込んだ場合、このエラーはISOイメージが未サポートか、PCSX2のISOイメージ読み込み機能のバグの可能性があります。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
ja: ビジー状態の時にDMACの書き込みを無視

en: Import
ja: インポート

en: Import Existing Settings?
ja: 既存の設定を読み込みますか？

en: In case you have a really high res display.
ja: 非常に高い解像度にした場合。

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
ja: アイドル状態のイベント処理と、いくつかの他の珍しいイベント

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Insert ...
ja: 挿入 ...

en: Insert card
ja: カードの挿入

en: Insert card ...
ja: カードの挿入...

en: Insert this card to a port ...
ja: このメモリカードを挿入します...

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
ja: 内蔵メモリーカードプラグインの初期化に失敗しました。

en: Interpreter
ja: インタプリタ

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
ja: 無効なウィンドウサイズ：数字以外はダメです！>_<

en: Iso
ja: ISOイメージ

en: Iso Selector
ja: ISOファイルの選択

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
ja: %s ウィンドウに複数のファイルをドロップすることはできません。１つずつお願いします。

en: It's what I use (the programmer guy).
ja: それは私(プログラマたち)が使用します。

en: Its nice and readable.
ja: 読みやすくてナイスです。

en: Language selector
ja: 言語選択

en: Large
ja: 大きく

en: Last Modified
ja: 更新日時

en: Light theme
ja: 明るいテーマ

en: Load State Backup
ja: ステートセーブ(バックアップ)をロード

en: Load state
ja: ステートロード

en: Loading PS2 system plugins...
ja: PS2のシステムプラグインをロード中...

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
ja: 現在のスロットからステートセーブを読み込みます。

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
ja: 現在のスロットからバックアップのステートセーブをロードする。

en: Location:
ja: 場所：

en: Logging...
ja: ロード中...

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
ja: PS2 仮想マシンに渡されてからイベントを記録します。

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
ja: 手動プロテクション、分割ブロック、およびパフォーマンスに影響を及ぼす可能性のある他のソースについての情報を表示する。

en: Logs only DMA-related registers.
ja: DMA関連のレジスタのみログ。

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
ja: 未知か、未実装か、レジスタアクセスが実装されていない物のログ。

en: Logs/Dumps:
ja: ログ/ダンプの保存先：

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
ja: 低互換性の警告：とても大きいメモリサイズですが、多くのゲームで動作しない可能性があります。

en: Make this language my default right now!
ja: 今すぐあなたのデフォルトの言語を作ろう！

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
ja: CDVDのISOイメージを参照します。

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
ja: メモリカード '%s' を '%s' という名前で複製しました。

en: MemoryCard Manager
ja: メモリカードマネージャ

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
ja: メモリーカードの読み込み、書き込み、消去、ターミネイトその他の処理

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
ja: 互換性と引き換えに、一部のゲームである程度のスピードアップを図れます[推奨]

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
ja: PCSX2のコア仮想マシンが制御しているエミュレーション設定を変更します。

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
ja: アスペクト比を含むウィンドウやアピアランスの設定を変更します。

en: Mostly Harmful
ja: 害にしかならない

en: Multitap 1
ja: マルチタップ 1

en: Multitap 2
ja: マルチタップ 2

en: NTSC Framerate:
ja: NTSC フレームレート：

en: Nearest
ja: 最も近い正規化数に

en: Negative
ja: 切り捨て

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
ja: 新しいベクターユニットリコンパイラ。多くの互換性を向上させてある。推奨。

en: New memory card:
ja: 新規メモリカード名：

en: No
ja: いいえ

en: No disc
ja: ディスクなし

en: No emulation state is active; boot something first.
ja: エミュレーションしていないのでステートセーブはアクティブではありません。まず何かを起動してください。

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
ja: エミュレータが実行されていないため、一時停止/再開はできません。

en: No plugin loaded
ja: プラグインが読み込まれていません。

en: No reason given.
ja: 不明な理由

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
ja: 通常、ターボモードの場合はフレームスキップを有効にしてください。スローモーションモードでは無効にされます。

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
ja: OPH Flag hack - 同じフレームでいつもフリーズする場合に試してください。

en: Oh noes! Out of memory!
ja: あわわ！メモリ不足です。

en: Open an explorer window to this folder.
ja: フォルダをエクスプローラで開きます

en: Open in Explorer
ja: エクスプローラで開く

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
ja: %s プラグインの設定ダイアログを開きます。

en: Other Hacks
ja: その他のHack

en: Overwrite
ja: 上書き

en: PAL Framerate:
ja: PAL フレームレート：

en: PCSX2 - SSE2 Recommended
ja: PCSX2 - SSE2 を推奨

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
ja: PCSX2 エラー：要求するハードウェアの基準を満たしていません

en: PCSX2 First Time configuration
ja: PCSX2 初期設定

en: PCSX2 Message
ja: PCSX2 メッセージ

en: PCSX2 Official Svn Repository at Googlecode
ja: PCSX2 公式 SVN リポジトリ (Googlecode)

en: PCSX2 Official Website and Forums
ja: PCSX2 公式サイト & フォーラム

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
ja: PCSX2 リコンパイラ エラー

en: PCSX2 Thread is not responding
ja: PCSX2 スレッドが応答しません。

en: PCSX2 Unresponsive Thread
ja: PCSX2 スレッドが応答しません

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
ja: PCSX2はポータブルモードでインストールされていますが、以下のエラーのため実行することができません：

en: PS2 BIOS Error
ja: PS2 BIOS エラー

en: PS2 Port
ja: PS2ポート

en: Parse error
ja: 解析エラー

en: Path does not exist
ja: パスが存在しません。

en: Path:
ja: ファイル名：

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause/Resume
ja: 一時停止/再開

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
ja: 32bit MIPS-Iコードをjust-in-timeでx86コードに変換して実行。

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
ja: 64bit MIPS-IVコードをjust-in-timeでx86コードに変換して実行。

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
ja: このメモリカードをディスク上から削除します(内容は永久に失われます)

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
ja: 恐らくユーザアカウントの権限が不足しているため、ファイルを開けませんでした。

en: Please select a valid plugin for the %s.
ja: %sの有効なプラグインを選択してください。

en: Plugin
ja: プラグイン使用

en: Plugin Menu
ja: プラグインメニュー

en: Plugin Override Error - %s
ja: プラグインの上書きエラー - %s

en: Plugin Settings...
ja: プラグイン設定...

en: Plugin Specialists
ja: プラグインのスペシャリスト

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins Search Path:
ja: プラグインのフォルダパス：

en: Port-%u / Multitap-%u--Port-1
ja: ﾎﾟｰﾄ%u / ﾏﾙﾁﾀｯﾌﾟ%u--ﾎﾟｰﾄ1

en: Portable mode error - %s
ja: ポータブルモードエラー - %s

en: Positive
ja: 切り上げ

en: Preset:
ja: プリセット：

en: Press Cancel to attempt to cancel the action.
ja: キャンセルを押して操作をキャンセルします。

en: Press OK to close %s.
ja: OKを押して%sを閉じます。

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
ja: OK を押してデフォルトのプラグインを使用するか、キャンセルを押して%sを閉じてください。

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
ja: OK を押してBIOS設定に移動してください。

en: Press Terminate to kill %s immediately.
ja: 終了を押して%sを終わらせます。

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
ja: 非常に遅い。診断用としてのみの用途。

en: Previous versions
ja: 以前のバージョン

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
ja: 恐らく最も低速の設定です。

en: Readme / FAQ (Offline/PDF)
ja: Readme / FAQ (オフライン/PDF)

en: Reboot CDVD (fast)
ja: CDVDから再起動(高速)

en: Reboot CDVD (full)
ja: CDVDから再起動

en: Reboot using fast BOOT (skips splash screens)
ja: 高速起動でPS2仮想マシンのハードリセットを行います。(PS2のロゴをスキップ)

en: Recompiler
ja: リコンパイラ

en: Refresh List
ja: リストを更新

en: Refresh list
ja: リストを更新

en: Rename ...
ja: 名称変更...

en: Rename card ...
ja: カードの名称変更...

en: Rename memory card
ja: メモリカードの名称変更

en: Rename this memory card ...
ja: このメモリカードの名称を変更します...

en: Reset
ja: リセット

en: Reset all settings?
ja: 設定を全て初期化しますか？

en: Resets all speedhack options to their defaults, which consequently turns them all OFF.
ja: 全てのオプションをデフォルトに戻し、SpeedhackをOFFにします。

en: Restart
ja: 再起動

en: Restore Defaults
ja: デフォルト設定に戻す

en: Resume
ja: 再開

en: Resumes the suspended emulation state.
ja: エミュレーションを再開します。

en: Round Mode
ja: 丸めモード

en: Run ELF...
ja: ELFファイルを開く...

en: SSE extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE instruction set.
ja: SSE拡張命令が利用できません。PCSX2はSSE命令セットをサポートするCPUが必要です。

en: SYSCALL and DECI2 activity.
ja: SYSCALL と DECI2 の動作

en: SYSCALL and IRX activity.
ja: SYSCALL と IRX アクティビティ

en: Safe (faster)
ja: 最も安定(高速)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
ja: エミュレーションを安全に一時停止しPS2の状態を保持します。

en: Safest
ja: 最も安定

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: Save dialog screenshots to...
ja: スナップショットの保存ダイアログ...

en: Save log contents to file
ja: ログの内容を保存

en: Save log question
ja: ログの問題を保存

en: Save state
ja: ステートセーブ

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
ja: この設定画面のスナップショットをPNGファイルで保存

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
ja: 現在のスロットにステートセーブを保存します。

en: Savestates:
ja: ステートセーブの保存先：

en: Scratchpad's MFIFO activity.
ja: スクラッチパッドの MFIFO アクティビティ

en: Search
ja: 検索

en: Select CDVD source iso...
ja: ISOイメージファイルを選択してください...

en: Select ELF file...
ja: ELFファイルを選択...

en: Select a BIOS rom:
ja: BIOS を選択してください：

en: Select a document root for %s
ja: %s のドキュメントのルートを選択

en: Select a folder for %s settings
ja: %s の設定用のフォルダを選択

en: Select a folder for Snapshots
ja: スナップショットの保存先フォルダを指定してください

en: Select a folder for logs/dumps
ja: ログ/ダンプの保存先フォルダを指定してください

en: Select a folder with PCSX2 plugins
ja: PCSX2のプラグインフォルダを指定してください

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
ja: 新しい名前を付けてください。
    (拡張子'.ps2' は自動て付けられます)

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
ja: '%s'に新しい名前を付けてください。
    (拡張子'.ps2' は自動て付けられます)

en: Select a target port for '%s'
ja: どのポートに '%s' を挿入しますか？

en: Select a visual theme:
ja: 視覚テーマを選択：

en: Select file name:
ja: メモリカード名：

en: Select folder containing PCSX2 visual themes
ja: PCSX2の視覚テーマがあるフォルダを選択

en: Select folder for Savestates
ja: ステートセーブのフォルダを指定してください

en: Select folder with PS2 BIOS roms
ja: PS2のBIOSがあるフォルダを選択してください。

en: Select folder with PS2 memory cards
ja: PS2メモリカードのファイルがあるフォルダを指定してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Show Console
ja: コンソールを表示

en: Show about dialog
ja: アバウトダイアログを表示します

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
ja: DECI2 デバッグログ (EEプロセッサ) を表示

en: Shows PCSX2 developer logs
ja: PCSX2開発者向けログを表示

en: Shows disk read activity
ja: ディスク読み込み動作を表示

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
ja: 開発者向けのログ (EEプロセッサ) を表示する。

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
ja: 開発者向けのログ (IOPプロセッサ) を表示する。

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Shutdown PS2 virtual machine?
ja: PS2仮想マシンを終了させますか？

en: Simulates hardware reset of the PS2 virtual machine.
ja: エミュレーションハードウェアはPS2仮想マシンをリセットします。

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
ja: MPEG をスキップする hack - 動画をスキップします。FMVでゲームがフリーズやハングするのを防ぎます。

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
ja: ターボの時のみスキップ(Tabキーで有効)

en: Slot %d
ja: スロット%d

en: Slow Motion Adjust:
ja: スローモーションモードのフレームレート：

en: Small
ja: 小さく

en: Snapshots:
ja: スナップショットの保存先：

en: Special thanks to
ja: スペシャルサンクス

en: Speedhacks
ja: Speedhack

en: Standard (4:3)
ja: 標準 (4：3)

en: Success
ja: 成功

en: Swap Disc
ja: ディスクの交換

en: Switch to User Documents Mode
ja: ユーザードキュメントモードに切り替え

en: Terminate
ja: 終了

en: Terminate App
ja: 終了させるアプリケーション

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
ja: GS プラグインを開くまで MTGS スレッドはしなくなる事があります。

en: The Operating-System prevents this file from being created
ja: OSがこのファイルを作ることを阻止しています。

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
ja: PS2 BIOSが読み込まれませんでした。BIOSが設定されていないか、破損しています。設定しなおしてください。

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
ja: 設定した %s プラグインは有効なダイナミックライブラリではありません。

en: The configured %s plugin file was not found
ja: 設定した %s プラグインが見つかりませんでした。

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
ja: 設定した %s プラグインは有効なPCSX2プラグインではありません。古いバージョンか、未サポートのプラグインです。

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
ja: 設定されたBIOSが見つかりません。設定しなおしてください。

en: The following folders are missing and cannot be created:
ja: 以下のフォルダは見つからず、作成することができません：

en: The following folders exist, but are not writable:
ja: 以下のフォルダは存在していますが、書き込みができません：

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
ja: このプラグインはあなたのハードウェア、またはソフトウェア/ドライバでは動作しません。

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
ja: このポップアップは表示されなくなります。この設定は設定パネルで元に戻せます。

en: The safest way to make sure that all game fixes are completely disabled.
ja: 全ての Gamefix を無効にするのが一番安定します。

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
ja: データが破損または不完全なため、ステートセーブはロードできません。

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
ja: ステートセーブを保存できませんでした。一時ファイルは正常に作成されましたが、データの保存ができませんでした。

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
ja: 選択した %s プラグインのロードに失敗しました 
    
    原因：%s

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
ja: 指定されたBIOSは有効なPS2 BIOSではありません。設定しなおしてください。

en: Themes Search Path:
ja: テーマがあるフォルダ：

en: There is no active virtual machine state to download or save.
ja: 仮想マシンが起動していなければステートセーブのセーブ、ロードはできません。

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
ja: このファイルは有効なPCSX2クックセーブではありません。詳細はログファイルをを参照してください。

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
ja: SONY製の標準的なメモリサイズ。全てのゲームとBIOSでサポートされています。

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
ja: 有効なgzipファイルではないため、ステートセーブをロードすることができません。未サポートのデータ、または破損している可能性もあります。

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
ja: このステートセーブは重要なコンポーネントが見つからないためロードできません。詳細はログファイルを参照してください。

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
ja: この設定は、お使いのシステム構成によっては管理者権限が要求される場合はあります。

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
ja: スレッドのアクティビティ； 開始、分離、同期、削除など

en: Trace Logging
ja: トレースログ

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
ja: トレースログは emulog.txt に保存されます。F10キーでいつでも切り替えられます。

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
ja: 全ての EE カウンタイベントと、一部カウンタレジスタの動作を追跡

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
ja: 全ての IOP カウンタイベントと、一部カウンタレジスタの動作を追跡

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
ja: "portable.ini" というファイルを手動で削除してみてください。

en: Turbo Adjust:
ja: ターボモードのフレームレート：

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
ja: ファイルやストリームが予期せず終了しました。恐らくファイルが破損しています。

en: Unloaded Plugin
ja: プラグインのアンインストール

en: Unrecognized ISO image file format
ja: 認識できないISOイメージです。

en: Use NTFS compression when creating this card.
ja: このカードにNTFS圧縮を利用する

en: Use Synchronized MTGS
ja: MTGSと同期

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
ja: 不安定なメモリーカードの使用は自己責任でお願いします(運がよければ大丈夫)。

en: Use default setting
ja: デフォルトの設定を使用する

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
ja: PS2のロゴをスキップして高速起動します。

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
ja: ディスクなしで起動して、PS2のBIOS設定を行う事ができます。

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
ja: バグ診断用やクランプの問題用の新しい mVU リコンパイラ。

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
ja: ベンチマーク用などで使用してください。このオプションはゲーム中でもF4キーで切り替えができます。

en: User Documents (recommended)
ja: ユーザドキュメント (推奨)

en: Usermode Selection
ja: ユーザーモード

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
ja: 外部プラグインを使用してCDVDを参照します。

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
ja: VU 追加Hack - tri-Ace社のゲームの起動時のクラッシュをfix

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
ja: VU Clip Flag の Hack - ペルソナシリーズ用 (SuperVU リコンパイラ使用時のみ)

en: VU Cycle Stealing [Not Recommended]
ja: VU サイクルスティーリングの設定 [非推奨]

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
ja: VU XGkick Hack - エレメンタルジェレイド用

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
ja: VU0 / VU1 拡張リコンパイラオプション

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
ja: ベクターユニットインタプリタ。遅い上に互換性が非常に低いです。診断用途。

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
ja: 仮想メモリのマッピングエラーです。デバイスドライバやサービスが競合しているか、単純にPCSX2を実行するためのメモリが不足しています。

en: Wait for Vsync on refresh
ja: VSYNCと同期する

en: Waiting for task...
ja: タスク待機中…

en: Waiting for tasks...
ja: タスク待機中…

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
ja: 警告！システムプラグインが読み込まれていないため、PCSX2が動作しなくなる可能性があります。

en: Warning: Enabling trace logs is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
ja: 注意：トレースログを有効にすると非常に遅くなります。「俺のFPSゲーのどこがバグってんの？」とかいう時に使います(’▽’)

en: Webmasters
ja: ウェブマスター

en: Welcome to PCSX2!
ja: PCSX2にようこそ！

en: When checked the log window will be visible over other foreground windows.
ja: チェックするとログウィンドウを常に手前に表示します。

en: Widescreen (16:9)
ja: ワイドスクリーン (16：9)

en: Window Settings...
ja: ウィンドウ設定...

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
ja: VMのデータを削除しプラグインを終了して、エミュレーションを終了します。

en: Yes
ja: はい

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
ja: 以下の ELF バイナリは欠落しています %s

en: You have dropped the following ISO image into %s:
ja: ISO イメージ %s は欠落しています。

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
ja: あなたはPCSX2に以下のISOイメージを指定しています：

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
ja: CDVD のソースを %s から %s に切り替えます。

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
ja: 申し訳ありません。ご使用のPCではPCSX2を実行できません。

en: Zoom:
ja: 拡大率：

en: [-- No unused cards --]
ja: [-- 未使用のカードはありません --]

en: [-- Unused cards --]
ja: [-- 未使用のカード --]

en: [Unnamed or unknown]
ja: 解析エラー

en: boots an empty dvd tray; use to enter the PS2 system menu
ja: DVD が入っていないまま起動します；PS2システムメニューを開始

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
ja: CDVD プラグインから起動します(IsoFileパラメータを無視)

en: changes the configuration file path
ja: 設定ファイルのパスを変更

en: disables all speedhacks
ja: 全ての Speedhack を無効

en: disables display of the gui while running games
ja: ゲーム実行中はGUI表示を無効化

en: disables fast booting
ja: 高速起動を無効

en: displays this list of command line options
ja: このリストのコマンドラインオプションを表示する

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
ja: ポータブルモードの操作を有効にする(管理者/rootの権限が必要)。

en: executes an ELF image
ja: ELF イメージを実行

en: forces %s to start the First-time Wizard
ja: 強制 %s はスタートアップウィザードを実行させます。

en: forces the program log/console to be visible
ja: ログ/コンソールを強制的に表示

en: microVU Recompiler
ja: microVU リコンパイラ

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
ja: PCSX2の設定ファイルは以下を使用します。

en: specify the file to use as the %s plugin
ja: %s プラグインを使用するように指定する

en: superVU Recompiler [legacy]
ja: superVU リコンパイラ [従来の方式]

en: use fullscreen GS mode
ja: フルスクリーンGSモードを使用

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
ja: Gamefix をパイプやカンマで区切った範囲で使用する。

en: use windowed GS mode
ja: ウィンドウGSモードを使用
