PCSX2 0.9.9 - en to sv translation catalogue (527 entries)

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
sv: 
    
    Tryck OK för att gå till instickskonfigurationspanelen.

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
sv: 
    Bemärk: Dubblera/Byt namn/Skapa/Ta bort kommer INTE att återgå om Ni trycker 'Avbryt'.

en:              Multitap-%u--Port-%u
sv:              Multikran-%u--Sockel-%u

en:  (default)
sv:  (förval)

en: %s Commandline Options
sv: %s Instruktionsmöjligheter

en: %s Critical Error
sv: %s Kritiskt Fel

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with MMX, SSE, and SSE2 extensions.
sv: %s Förlängningar ej funna. Omkompilatorn R5900-32 kräver en värd-CPU med MMX, SSE, och SSE2 förlängningar.

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with MMX, SSE, and SSE2 extensions.
sv: %s Förlängningar ej funna. microVU kräven en värd-CPU med MMX, SSE, och SSE2 förlängningar.

en: %s First Time Configuration
sv: %s Första-Gången Konfiguration

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
sv: %s Insticks Upphävande Fel! Följande fil finns ej eller är icke en giltlig %s insticksprogram:

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
sv: %s körs från en ny eller okänd mapp och måste konfigureras.

en: %s is switching to local install mode.
sv: %s byter till lokalt installeringsläge.

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
sv: %s insticksprogram misslyckades att initialiseras. Ert system kan ha otillräckligt med minne eller andra erfordeliga resurser.

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
sv: %s insticksprogram misslyckades att öppna. Er dator kan ha otillräckliga resurser, eller oförenlig hårdvara/drivrutiner.

en: &Apply
sv: &Tillämpa

en: &Back
sv: &Tillbaka

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Config
sv: &Konfig

en: &Controllers (PAD)
sv: &Kontrollerare (PAD)

en: &Debug
sv: &Felsök

en: &Finish
sv: &Avsluta

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Home
sv: &Hem

en: &Log
sv: &Logg

en: &Memory cards
sv: &Minneskort

en: &Misc
sv: &Diverse

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: &No
sv: &Nej

en: &Plugin/BIOS Selector
sv: &Insticks/BIOS Väjare

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save...
sv: &Spara...

en: &Sources
sv: &Källor

en: &Yes
sv: &Ja

en: (modded)
sv: (modifierade)

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
sv: 16 och 32 MB kort har ungefär samma kompabilitetsfaktor.

en: 8 MB [most compatible]
sv: 8 MB [mest kompatibel]

en: < &Back
sv: <&Tillbaka

en: A Playstation 2 Emulator
sv: En Playstation 2 Emulator

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
sv: En konfigurerad mapp finnes ej. Ska %s försöka skapa en?

en: A file could not be created.
sv: En fil kunde inte skapas.

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
sv: Ett säkert och lätt sätt att försäkra om att alla snabbhackar är förhindrade.

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
sv: En typisk storlek för tredje-persons-minneskort som ska fungera med de flesta spel.

en: About %s
sv: Om %s

en: About...
sv: Om...

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
sv: Tillgång nekades till minneskortet:
    
    %s

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
sv: Faktisk DMA begivenhetsbearbetning och dataöverföringsloggar.

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
sv: Faktiska dataöverföringsloggar, rätt buss medling, uppehåll, etc.

en: Aggressive
sv: Aggressivt

en: Aggressive plus
sv: Aggressivt plus

en: All Files (*.*)
sv: Alla Filer (*.*)

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
sv: All slags GIF-märkesaktivitetstolkningar; sökvägsindex, märktyp, etc.

en: All Supported (%s)
sv: Alla Stödjandes (%s)

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
sv: All slags VIF-kodsbearbetning; betingande, märkstil, avbrott.

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
sv: Alla kända hårdvaruregister ges åtkomst (mycket långsamt!); ej inräknat underfiltermöjligheterna nedanför.

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
sv: Alla kända hårdvaruregister ges tillgång, ej inräknat underfilterna nedanför.

en: All options are for the current session only and will not be saved.
sv: Alla valmöjligheter är endast för den nuvarande sessionen och kommer inte att sparas.

en: All processing involved in Path3 Masking
sv: All bearbetning inblandat i Path3 Maskning.

en: Always hide mouse cursor
sv: Dölj alltid muspekare

en: Always on Top
sv: Alltid på Topp

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
sv: Använd alltid denna möjlighet om Ni vill ha det säkraste och tillförlitligaste minneskortsbeteendet.

en: An error occurred while trying to open the file:
sv: Ett fel uppstod medans försök gjordes att öppna filen:

en: Appearance
sv: Framträdande

en: Appearance/Themes - %s
sv: Framträdande/Teman - %s

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Applying settings...
sv: Tillämpar inställningar...

en: Aspect Ratio:
sv: Bildkvot:

en: Assertion Failure -
sv: Bedyrande Misslyckande -

en: At folder:
sv: Hos mappen:

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
sv: Auto-utmata minneskort när sparpunkter laddas

en: Automatic Gamefixes
sv: Automatiska Spelfixar

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
sv: Tillämpar automatiskt erfordeliga Spelfixar för till vetskap problematiska spel

en: BIOS Search Path:
sv: BIOS Sökväg:

en: BIOS Selector
sv: BIOS-väljare

en: Backup
sv: &Säkerhetskopiera

en: Backup before save
sv: Säkerhetskopiera innan sparning

en: Balanced
sv: Balanserat

en: Base Framerate Adjust:
sv: Grundbildfrekvensjustering:

en: Betatesting
sv: Betatestare

en: Blockdumps (%s)
sv: Blockdumpar (%s)

en: Boot CDVD (fast)
sv: Kör CDVD (snabbt)

en: Boot CDVD (full)
sv: Kör CDVD (fullt)

en: Boot the VM using the current DVD or Iso source media
sv: Kör VM med nuvarande DVD/ISO mediumet som källa

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse for an Iso that is not in your recent history.
sv: Bläddra efter en ISO som inte är i Er lista.

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: C&lear
sv: R&ensa

en: CDVD reads
sv: CDVD läser

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
sv: Kan ej tillämpa de nya inställningarna; en av inställningarna är ogiltlig.

en: Cannot apply settings...
sv: Kan ej tillämpa inställningar...

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
sv: Kan inte ladda ELF binär. Filen kan vara förstörd eller ofullständig.

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
sv: Kan inte ladda sparpunkten. Den är av en okänd eller ostödjande version.

en: Cannot load this savestate.  The state is from an incompatible edition of PCSX2 that is either newer than this version, or is no longer supported.
sv: Kan inte ladda denna sparpunkt; den är från en okompatibel utgåva av PCSX2 som antingen är nyare än denna version eller som ej längre stödjes.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version, likely created by a newer edition of PCSX2.
sv: Kan inte ladda denna sparpunkt; den är en ostödjandes version och troligen skapad av en nyare utgåva av PCSX2.

en: Card (file) name
sv: Kort (fil) namn

en: Card size
sv: Kortstorlek

en: Card:
sv: Kort:

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
sv: Ändra bara språket om Ni måste.
    Systemförvalet borde vara fint för de flesta operativsystem.

en: Chop / Zero
sv: Hacka / Noll

en: Clamping Mode
sv: Blocknings Läge

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
sv: Klassiskt svart färgtema för folk som njuter av att ha text svedd in i sina synnerver.

en: Clear all settings...
sv: Rensa alla inställningar...

en: Clear the log window contents
sv: Rensa Windowslogginnehåll

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
sv: Rensa alla %s inställningar och återkör start-trollkarlen.

en: Click the Browse button to select a different folder containing PCSX2 visual themes.
sv: Klicka på Bläddra-knappen för att välja en annan mapp som innehåller PCSX2-teman.

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
sv: Klicka på Bläddra för att välja en annan mapp för PCSX2's insticksprogram.

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
sv: Klicka på Bläddra för att välja en annan mapp för PCSX2 att söka efter PS2-BIOS-rom.

en: Close this log window; contents are preserved
sv: Stäng detta loggfönster; innehållet bevaras

en: Closing %s may be hazardous to your health
sv: Att stänga %s kan vara skadligt för Er hälsa

en: Completely disables all GS plugin activity; ideal for benchmarking EEcore components.
sv: Förhindrar helt all GS-insticksprogramsaktivitet; 
    idealt som utgångspunkt för EE-kärnkomponenter.

en: Completing tasks...
sv: Fullföljer uppgifter...

en: Components Overrides Warning
sv: Komponent Överskrider Varning

en: Components Selectors - %s
sv: Komponentväljare - %s

en: Config Overrides Warning
sv: Konfig Överskrider Varning

en: Configuration Guides (online)
sv: Konfigurationsguider (uppkopplat)

en: Configure...
sv: Konfigurera...

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv: Den konfigurerade %s insticksprogram är inte ett giltligt PCSX2 insticksprogram, eller för en äldre version av PCSX2 och stödjes inte här.

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv: Den konfigurerade insticksprogrammet är inte ett PCSX2 insticksprogram, eller för en äldre version av PCSX2 och stödjes inte här.

en: Confirm CDVD source change
sv: Bekräfta CDVD-källförändring

en: Confirm ISO image change
sv: Bekräfta ISO-bildförändring

en: Confirm PS2 Reset
sv: Bekräfta PS2 återställning

en: Console to Stdio
sv: Konsol till Stdio

en: Constant skipping
sv: Konstant överhoppande

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Copy failed!
sv: Kopiering misslyckades!

en: Core GS Settings...
sv: Kärn GS Inställningar...

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
sv: Kunde inte skapa ett minneskort:
    
    %s

en: Create
sv: Skapa

en: Create ...
sv: Skapa ...

en: Create a duplicate of this memory card ...
sv: Dubblera detta minneskort ...

en: Create a new card ...
sv: Skapa ett nytt kort ...

en: Create a new memory card
sv: Skapa nytt minneskort

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
sv: Skapa ett nytt minneskort och anvisa den till denna Sockel.

en: Create a new memory card.
sv: Skapa ett nytt minneskort.

en: Create folder?
sv: Skapa mapp?

en: Create memory card
sv: Skapa minneskort

en: Created on
sv: Skapad den

en: Custom Window Size:
sv: Anpassad Fönsterstorlek:

en: Custom folder:
sv: Anpassad mapp:

en: Cycle to next slot
sv: Cyklar till nästa sockel

en: Cycle to prev slot
sv: Cyklar tll föregående sockel

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
sv: Cyklar den nuvarande sockeln i +1 stil!

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
sv: Cyklar den nuvarande sockeln i -1 stil!

en: Dark theme
sv: Mörkt tema

en: Default soft-tone color scheme.
sv: Förvals mjukatmosfärs färgtema.

en: Default to fullscreen mode on open
sv: Förvälj helskärmsläge vid öppnande

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete card
sv: Radera kort

en: Delete memory file?
sv: Radera minnesfil?

en: Detailed logging of CDVD hardware.
sv: Detaljerad loggning av CDVD hårdvara.

en: Dev/Verbose
sv: Moj/Ordrik

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
sv: Direkt minnestillgång till okänt eller ofördelat EE minne.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
sv: Direkt minnestillgång till okänd eller ofördelat IOP minne.

en: Disable Framelimiting
sv: Förhindra Bildbegränsning

en: Disable all
sv: Förhindra allt

en: Disable all GS output
sv: Förhindra all GS utgång

en: Disable window resize border
sv: Förhindra fönsteråteranpassningsram

en: Disabled [default]
sv: Förhindrad [förval]

en: Disables all log source filters.
sv: Förhindra alla loggkälsfilter.

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
sv: Förhindrar denna uppdykare och de gensvar Ni gör här kommer automatiskt att användas hädanefter.

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
sv: Avassemblering av COP0 instruktioner (MMU, CPU och DMA status etc).

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
sv: Avassembering av verkställande kärninstruktioner (exklusive COPar och CACHE).

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
sv: Avassemblering av EE's VU0macro hjälpprocessorinstruktioner.

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
sv: Endast avassemblering av EE's flyttalsenhet (FPU).

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
sv: Avassemblering av IOP's GPU-hjälpprocessorinstruktioner.

en: Disc Images (%s)
sv: Diskbilder (%s)

en: Do not show this dialog again.
sv: Visa inte denna dialog igen.

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
sv: Vill Ni byta disk eller köra den nya bilden (systemåterställning)?

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
sv: Vill Ni byta disk eller köra den nya bilden (genom systemåterställning)?

en: Double-click toggles fullscreen mode
sv: Dubbel-klicka bryter helskärmsläge

en: Drag and Drop Error
sv: Dra och Släpp Fel

en: Drag cards to or from PS2-ports
sv: Dra kort till eller från PS2-socklar

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
sv: Dumpar detaljerad information om PS2 verkställare (ELFar).

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
sv: Dumpar diverse GIF och GIF-märkt tolkningsdata.

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
sv: Dumpar diverse VIF och VIF-kod bearbetningsdata.

en: Duplicate ...
sv: Dubblera ...

en: Duplicate card ...
sv: Dubblera kort ...

en: Duplicate memory card
sv: Dubblera minneskort

en: Dynamically toggle Vsync depending on frame rate (read tooltip!)
sv: Dynamiskt växla Vsync beroende på bildfrekvens (läs verktygstips!)

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
sv: EE Cykelhastighet [Rekomenderas Ej]

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
sv: EE tids hack - Flersyftes hack. Försök ifall allt annat misslyckas.

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
sv: EE/FPU Avanserade Omkompilerar Möjligheter

en: Eject
sv: Utmata

en: Eject card
sv: Utmata kort

en: Eject the card from this port
sv: Utmata kortet från denna sockel

en: Empty
sv: Tom

en: Emulation &Settings
sv: &Emuleringsinställningar

en: Emulation Settings - %s
sv: Emuleringsinställningar - %s

en: Enable Cheats
sv: Möjliggör Fuskisar

en: Enable EE Cache (Slower)
sv: Möjliggör EE Förråd (Långsammare)

en: Enable Host Filesystem
sv: Möjliggör Värdfilsystem

en: Enable INTC Spin Detection
sv: Möjliggör INTC Rotationsuppfattning

en: Enable Trace Logging
sv: Möjliggör Spårloggning

en: Enable Wait Loop Detection
sv: Möjliggör Vänta Loop Uppfattning

en: Enable all
sv: Möjliggör allt

en: Enable fast CDVD
sv: Möjliggör snabb CDVD

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
sv: Möjliggör manuella spelfixar [Rekomenderas ej]

en: Enable speedhacks
sv: Möjliggör snabbhackar

en: Enables all log source filters.
sv: Möjliggör alla loggkällsfilter.

en: Enumerating available plugins...
sv: Uppräknar tillgängliga insticksprogram...

en: Error (%s)
sv: Fel (%s)

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
sv: Fel under tolkning av antingen NTSC eller PAL bildfrekvensinstälningar.  Inställningarna måste vara giltliga flyttalsnummer.

en: Error: Rename could not be completed.
sv: Fel: Namnbyte kunde inte fullgöras.

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
sv: Fel: Den konfigurerade ISO-files finns ej. Klicka OK för att välja en ny ISO-källa till CDVD.

en: Error: The memory card could not be created.
sv: Fel: Minneskortet kunde inte skapas.

en: Executing PS2 Virtual Machine...
sv: Verkställer PS2 VM...

en: Execution of EE cache instructions.
sv: Verkställande av EE cacheinstruktioner.

en: Exit
sv: Utgå

en: Extra + Preserve Sign
sv: Extra + Bevara Skylt

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
sv: FFX videor fix - Fixar dålig grafiköverdrag hos FFX videor.

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
sv: FPU Jämför Hack - för Digimon Rumble Arena 2.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
sv: FPU Multiplikations Hack - för Tales of Destiny.

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
sv: FPU Negativ Diverse Negativ Hack - för Gundam games.

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
sv: Misslyckades att skriva över befintlig inställningsfil; tillstånd nekades.

en: Failed: %s
sv: Misslyckades: %s

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
sv: Misslyckades: Kan endast dubblera ett befintlig kort.

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
sv: Snabb disktillgång, färre laddningsgånger. [Rekomenderas Ej]

en: File name already exists
sv: Filnamnet finns redan

en: File name empty or too short
sv: Filnamnet är tomt eller för kort

en: File name outside of required directory
sv: Filnamnet är utanför den krävda mappen

en: File not found.
sv: Fil ej funnen.

en: Fit to Window/Screen
sv: Passa till Fönster/Skärm

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
sv: Klämmer in mycket loggning i en mikroskopiskt liten yta.

en: Folders
sv: Mappar

en: For running raw PS2 binaries directly
sv: För att köra råa PS2 binärer direkt

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
sv: Enbart för att problemlösa eventuella fel inom 
    MTGS, eftersom det möjligen är mycket långsamt.

en: Formatted
sv: Formaterad

en: Frame Skipping
sv: Bildöverhoppande

en: Framelimiter
sv: Bildbegränsare

en: Frames to Draw
sv: Bilder att Rita

en: Frames to Skip
sv: Bilder att Hoppa över

en: GS Output is Disabled!
sv: GS Utsignal är Förhindrad!

en: GS Window
sv: GS Fönster

en: Game Database Editor
sv: Speldatabas redigerare

en: Game Fixes
sv: Spelfixar

en: Game database - %s
sv: Speldatabas - %s

en: Gamefixes
sv: Spelfixar

en: Gamepad activity on the SIO.
sv: Spelplattsaktivitet hos SIO.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
sv: Spel som behöver denna hack för att köras:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause garbage graphics, SPS, etc...
sv: Bra Uppsnabbning och Hög Kompabilitet; kan orsaka skräpgrafik, SPS, etc...

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause garbage graphics, SPS, etc... [Recommended]
sv: Bra Uppsnabbning och Hög Kompabilitet; kan orsaka skräpgrafik, SPS, etc... [Rekomenderas]

en: Hard reset of the active VM.
sv: Hård återställning av den aktiva VM.

en: Hide window when paused
sv: Dölj fönster under pausning

en: Huge
sv: Enorm

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
sv: Enorm uppsnabbning för vissa spel, med nästan inga kompabilitetsbieffekter. [Rekomenderas]

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
sv: Jag ger henne allt hon har, Kapten!

en: I've seen enough
sv: Jag har sett nog

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
sv: IPU aktivitet: hårdvaruregister, avkådningsprocedurer, DMA status, etc.

en: ISO file not found!
sv: ISO-fil hittades ej!

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
sv: Om försök att ladda en ISO har gjorts, kan detta fel ha orsakats av en ostödjande ISO-typ, eller ett fel i PCSX2's ISO-stöd.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
sv: Ignorera DMAC skrivningar när den är upptagen.

en: Import
sv: Importera

en: Import Existing Settings?
sv: Importera Befintliga Inställningar?

en: In case you have a really high res display.
sv: Utifall att Ni har en riktigt hög upplösning.

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
sv: Inkluderar tomgångshändelsebearbetning och några andra ovanliga händelseanvändningar.

en: Initializing...
sv: Initialisering...

en: Insert ...
sv: Inmata ...

en: Insert card
sv: Inmata kort

en: Insert card ...
sv: Inmata kort ...

en: Insert this card to a port ...
sv: Inmata detta kort till en sockel ...

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
sv: Det interna minneskorts-insticksprogrammet misslyckades att initialiseras.

en: Interpreter
sv: Tolkare

en: Interpreter only; provided for diagnostic
sv: Endast tolkare; tillhandahålls för diagnostiksyften.

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
sv: Ogiltliga fönsterdimentioner angivna: Storlek får inte innehålla icke-numeriska tecken! >_<

en: Iso
sv: ISO

en: Iso Selector
sv: ISO väljare

en: IsoFile
sv: ISO-fil

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
sv: Det är felaktigt att släppa flera filer på ett %s fönster.  En i taget, tack.

en: It's what I use (the programmer guy).
sv: Det är vad Jag använder (programmerarsnubben).

en: Its nice and readable.
sv: Det är fint och läsbart.

en: Language selector
sv: Språkväljare

en: Large
sv: Stor

en: Last Modified
sv: Senast Modifierad

en: Light theme
sv: Ljus tema

en: Load State Backup
sv: Ladda Tillståndskopia

en: Load state
sv: Ladda tillstånd

en: Loading PS2 system plugins...
sv: Laddar PS2-systeminsticksprogram...

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
sv: Laddar VM tillståndet från den nuvarande sockeln.

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
sv: Laddar VM tillståndskopian för den nuvarande sockeln.

en: Location:
sv: Plasering:

en: Logging...
sv: Loggning...

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
sv: Loggar händelser medans de skickas till PS2-VM.

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
sv: Loggar manuellt skydd, delar block, och annat som kan vara av betydelse för prestanda.

en: Logs only DMA-related registers.
sv: Loggar endast DMA-närliggande register.

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
sv: Loggar endast okända, ofördelade, eller ogenomförda registeråtkomster.

en: Logs/Dumps:
sv: Loggar/Dumpar:

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
sv: Låg kompabilitesvarning: Jo den är väldigt stor, men kan måhända inte fungera med många spel.

en: Make this language my default right now!
sv: Gör genast detta till mitt förvalsspråk!

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
sv: Gör den angivna ISO-bilden till CDVD-källa.

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
sv: Minneskorts '%s'  dubblerad till '%s'.

en: MemoryCard Manager
sv: MinnesKorts Hanterare

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
sv: Minneskorts läs-, skriv-, raderings-, avslutar-, och andra, bearbetningar.

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
sv: Måttlig uppsnabbning för vissa spel, med inga kända bieffekter. [Rekomenderas]

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
sv: Ändra hårdvaruemuleringsinställningar reglerade av PCSX2's kärn-VM.

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
sv: Ändra fönster och utseendemöjligheter, inklusive bildkvot.

en: Mostly Harmful
sv: Mest Skadligt

en: NTSC Framerate:
sv: NTSC Bildfrekvens:

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Negative
sv: Negativ

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
sv: Ny Vektor Enhets omkompilerare med mycket förbättrad kompabilitet. Rekomenderas.

en: New memory card:
sv: Nytt minneskort:

en: No
sv: Nej

en: No disc
sv: Ingen disk

en: No emulation state is active; boot something first.
sv: Inget emuleringstillstånd är aktivt - kör något först.

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
sv: Inget emuleringstillstånd är aktivt; kan inte inställa eller återuppta.

en: No plugin loaded
sv: Inget insticksprogram laddat

en: No reason given.
sv: Ingen anledning given.

en: None
sv: Ingen

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
sv: Normal och Turbobegränsad beräknad bildöverhoppning. Ultrarapidsläge förhindrar fortfarande bildöverhoppning.

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
sv: OPH Flag hack - Försök ifall Ert spel fryser visandes samma bild.

en: Oh noes! Out of memory!
sv: Å-nää. Slut på minne!

en: Open an explorer window to this folder.
sv: Öppna ett Explorer-fönster för denna mapp.

en: Open in Explorer
sv: Öppna i Explorer

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
sv: Öppnar %s insticksprograms avancerade inställningsdialog.

en: Other Hacks
sv: Andra Hacks

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: PAL Framerate:
sv: PAL Bildfrekvens:

en: PCSX2 - SSE2 Recommended
sv: PCSX2 - SSE2 Rekommenderas

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
sv: PCSX2 Fel: Hårdvarubristfällighet

en: PCSX2 First Time configuration
sv: PCSX2 Första Gången konfiguration

en: PCSX2 Message
sv: PCSX2 medelande

en: PCSX2 Official Svn Repository at Googlecode
sv: PCSX2 Officiella Svn Magasin hos Googlecode

en: PCSX2 Official Website and Forums
sv: PCSX2 Officiella Websida och Forum

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
sv: PCSX2 OmkompilerarFel

en: PCSX2 Thread is not responding
sv: PCSX2 Tråd är osvarandes

en: PCSX2 Unresponsive Thread
sv: PCSX2 Osvarande tråd

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
sv: PCSX2 har installerats som en flyttbar tillämpning men kan inte köras till följd av dessa fel:

en: PS2 BIOS Error
sv: PS2 BIOS Fel

en: PS2 Port
sv: PS2 Sockel

en: Parse error
sv: Tolkningsfel

en: Path does not exist
sv: Väg finnes ej

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Pause/Resume
sv: Pausa/Återuppta

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
sv: Utför precis-i-tid binäröversättning av 32-bit MIPS-I maskinkod till x86.

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
sv: Utför precis-i-tid binäröversättning av 64-bit MIPS-IV maskinkod till x86.

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
sv: Permanent ta bort detta minneskort från disken (allt innehåll går förlorat)

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
sv: Tillstånd nekades medans försök att öppna filen gjordes, troligen till följd av otillräcklig användarbehörighet.

en: Please select a valid plugin for the %s.
sv: Välj ett giltigt insticksprogram för %s.

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Plugin Menu
sv: Insticksmeny

en: Plugin Override Error - %s
sv: Insticks Upphävande Fel - %s

en: Plugin Settings...
sv: Insticksinställningar

en: Plugin Specialists
sv: Insticksprogramsspecialister

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Plugins Search Path:
sv: Insticksprogramssökväg:

en: Port-%u / Multitap-%u--Port-1
sv: Sockel-%u / Multikran-%u--Sockel-1

en: Portable mode error - %s
sv: Flyttbart läge Fel - %s

en: Positive
sv: Positiv

en: Preset:
sv: Återställ:

en: Press Cancel to attempt to cancel the action.
sv: Tryck Avbryt för att försöka avbryta verkan.

en: Press OK to close %s.
sv: Tryck OK för att stänga %s.

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
sv: Tryck OK för att använda den förvaldskonfigurerade insticksprogrammet, eller Avbryt för att stänga %s.

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
sv: Tryck OK för att gå till BIOS-konfigurationspanelen.

en: Press Terminate to kill %s immediately.
sv: Tryck Avsluta för att avsluta %s omedelebart.

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
sv: Ganska långsam; tillhandahålls endast för diagnostiksyften.

en: Previous versions
sv: Föregående versioner

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
sv: Mycket möjligt det långsammaste i universum.

en: Readme / FAQ (Offline/PDF)
sv: Läs mig / FAQ (Urkopplat/PDF)

en: Reboot CDVD (fast)
sv: Återkör CDVD (snabbt)

en: Reboot CDVD (full)
sv: Återkör CDVD (fullt)

en: Reboot using fast BOOT (skips splash screens)
sv: Återkör med snabb BOOT (hoppar över plaskskärmar)

en: Recompiler
sv: Omkompilerare

en: Refresh List
sv: Uppfräscha Lista

en: Refresh list
sv: Fräscha upp listan

en: Rename ...
sv: Namnbyt ...

en: Rename card ...
sv: Namnbyt kort ...

en: Rename memory card
sv: Byt namn på minneskort

en: Rename this memory card ...
sv: Byt namn på detta minneskort ...

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset all settings?
sv: Återställ alla inställningar?

en: Resets all speedhack options to their defaults, which consequently turns them all OFF.
sv: Återställer alla snabbhackarmöjligheter till deras förval, vilket följdaktligen avaktiverar dem.

en: Restart
sv: Omstart

en: Restore Defaults
sv: Återställ Förval

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Resumes the suspended emulation state.
sv: Återupptar det inställda emuleringstilståndet.

en: Round Mode
sv: Rund Läge

en: Run ELF...
sv: Kör ELF...

en: SSE extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE instruction set.
sv: SSE utvidningar är ej tillgängliga. PCSX2 kräver en CPU som stödjer instruktionsuppsättningen SSE.

en: SYSCALL and DECI2 activity.
sv: SYSCALL och DECI2 aktivitet.

en: SYSCALL and IRX activity.
sv: SYSCALL och IRX aktivitet.

en: Safe (faster)
sv: Säkert (snabare)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
sv: Pausar säkert emulering och bevarar PS2 tillståndet.

en: Safest
sv: Säkrast

en: Save &As...
sv: Spara &Som

en: Save dialog screenshots to...
sv: Spara dialogskärmsbilder i...

en: Save log contents to file
sv: Spara logginnehåll till fil

en: Save log question
sv: Spara loggfråga

en: Save state
sv: Spara tillstånd

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
sv: Sparar en snabbild av denna inställningspanel till en PNG-fil.

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
sv: Sparar VM-tillståndet till den nuvarande sockeln.

en: Savestates:
sv: Sparpunkter:

en: Scratchpad's MFIFO activity.
sv: Antekningshäftets MFIFO aktivitet.

en: Search
sv: Sök

en: Select CDVD source iso...
sv: Välj CDVD käll ISO...

en: Select ELF file...
sv: Välj ELF fil...

en: Select a BIOS rom:
sv: Välj ett BIOS-rom:

en: Select a document root for %s
sv: Välj en dokumentrot för %s

en: Select a folder for %s settings
sv: Välj en mapp för %s inställningar

en: Select a folder for Snapshots
sv: Välj en mapp för Snabbilder

en: Select a folder for logs/dumps
sv: Välj en mapp för loggar/dumpar

en: Select a folder with PCSX2 plugins
sv: Välj en mapp med PCSX2 insticksprogram

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
sv: Välj ett namn för dubbleringen
    ( '.ps2'  läggs till automatiskt)

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
sv: Välj ett nytt namn för minneskortet '%s'
    ( '.ps2'  läggs till automatiskt)

en: Select a target port for '%s'
sv: Välj en målsockel för %s

en: Select a visual theme:
sv: Välj ett tema:

en: Select file name:
sv: Välj filnamn:

en: Select folder containing PCSX2 visual themes
sv: Välj mapp som innehåller PCSX2-teman

en: Select folder for Savestates
sv: Välj mapp för Sparpunkter

en: Select folder with PS2 BIOS roms
sv: Välj mapp med PS2 BIOS roms

en: Select folder with PS2 memory cards
sv: Välj mapp med PS2 minneskort

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show Console
sv: Visa Konsol

en: Show about dialog
sv: Visa om dialog

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
sv: Visar DECI2 felsökningsloggar (EE processor)

en: Shows PCSX2 developer logs
sv: Visar PCSX2 utveklarloggar

en: Shows disk read activity
sv: Visar diskläsaraktivitet

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
sv: Visar spelutveklarens loggningstext (EE processor)

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
sv: Visar spelutvecklarens loggningstext (IOP processor)

en: Shutdown
sv: Nedstängning

en: Shutdown PS2 virtual machine?
sv: Stänga ned PS2 VM?

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
sv: Simulerar VIF1 FIFO läs vidare. Löser långsamt laddande spel.

en: Simulates hardware reset of the PS2 virtual machine.
sv: Simulerar hårdvaruåterställningen hos PS2 VM.

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
sv: Hoppa över MPEG hack - Hoppar över video/FMV i spel för att undgå att spel hänger/fryses.

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
sv: Hoppa över endast vid Turbo (TAB för att möjliggöra)

en: Slot %d
sv: Sockel %d

en: Slow Motion Adjust:
sv: Ultrarapidjustering:

en: Small
sv: Liten

en: Snapshots:
sv: Snabbilder:

en: Special thanks to
sv: Speciellt tack till

en: Speedhacks
sv: Snabbhackar

en: Success
sv: Framgång

en: Swap Disc
sv: Byt Disk

en: Switch to User Documents Mode
sv: Växla till Användardokumentsläge

en: Terminate
sv: Avsluta

en: Terminate App
sv: Avsluta tillämpning

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
sv: MTGS tråden har blivit osvarandes under inväntningen av att GS-insticksprogrammet ska öppna.

en: The Operating-System prevents this file from being created
sv: Operativsystemet hindrar denna fil från att skapas

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
sv: PS2 BIOSet kunde inte laddas eftersom BIOSet har inte konfigurerats, eller så har konfigurationen förstörts. Var god återkonfigurera.

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
sv: Den konfigurerade %s-insticksprogrammet är inte en giltlig DLL.

en: The configured %s plugin file was not found
sv: Den konfigurerade %s-insticksprogramfilen hittades ej.

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
sv: Den konfigurerade %s-insticksprogrammet är inte ett PCSX2 insticksprogram, eller är för en äldre version av PCSX2 och stödjes inte här.

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
sv: Den konfigurerade BIOS-filen finnes ej. Omkonfigurera!

en: The following folders are missing and cannot be created:
sv: Följande mappar saknas och kan inte skapas:

en: The following folders exist, but are not writable:
sv: Följande mappar finnes, men är inte skrivbara:

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
sv: Insticksprogrammet rapporterar att Er hårdvara eller mjukvara/drivrutiner icke stödjes.

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
sv: Uppdykaren kommer att visas igen.  Denna inställning kan ogöras i inställningspanelen.

en: The safest way to make sure that all game fixes are completely disabled.
sv: Det bästa sättet att försäkra om att alla spelfixar är helt förhindrade.

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
sv: Sparpunkten kan inte laddas, eftersom den verkar förstörd eller ofullständig.

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
sv: Sparpunkten blev inte ordentligt sparad. Den tillfälliga filen skapades framgångsrikt med kunde inte flyttas till sin slutliga viloplats.

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
sv: Den valda %s insticksprogrammet misslyckades att laddas.
    
    Anledning: %s

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
sv: Den valda BIOS-filen är inte ett giltligt PS2 BIOS. Omkonfigurera!

en: Themes Search Path:
sv: Sökväg för Teman:

en: There is no active virtual machine state to download or save.
sv: Det finns inget aktivt VM-tillstånd av nerladda eller spara.

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
sv: Denna fil är inte en giltlig PCSX2 sparpunkt. Se loggfil för detaljer.

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
sv: Detta är den standard-Sony-provianterade storleken, och stödjes av alla spel och BIOS-versioner.

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
sv: Denna sparpunkt kan inte laddas eftersom den inte är ett giltlig gzip arkiv. Den kan ha skapats av en äldre ostödjandes version av PCSX2, eller den kan ha förstörts.

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
sv: Denna sparpunkt kan inte laddas till följd av saknade kritiska komponenter. Se loggfil för detaljer.

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
sv: Denna inställning kan kräva administratörsprivilegier av Ert operativsystem, beroende av hur Ert system är konfigurerat.

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
sv: Trådaktivitet: start, avskiljning, sync, borttagning, etc.

en: Trace Logging
sv: Spåra Loggning

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
sv: Spårloggar är alla tillförda emulog.txt. Växla spårloggning när som helst med F10.

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
sv: Spårar all EE räknarbegivenhet och en del registerräknaraktivitet.

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
sv: Spårar alla IOP räknares begivenheter och några räknarregisters aktiviteter.

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
sv: Försök att to bort filen vid namn "portable.ini" ifrån Er installationsmapp manuelt.

en: Turbo Adjust:
sv: Turbojustering:

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
sv: Oväntat slut på fil eller ström påträffat. Filen är troligen stympt eller förstörd.

en: Unloaded Plugin
sv: Oladdat insticksprogram

en: Unrecognized ISO image file format
sv: Oerkänt ISO-filformat

en: Use NTFS compression when creating this card.
sv: Använd NTFS-komprimering för skapande att detta kort.

en: Use Synchronized MTGS
sv: Använd Synkroniserad MTGS

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
sv: Använd på egen risk.  Oberäkneliga minneskortsbeteenden är möjliga (dock osannolika).

en: Use default setting
sv: Använd förvalsinställningar

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
sv: Använd snabb boot för att hoppa över PS2-uppstart och plaskskärmar

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
sv: Använd detta för att köra Er virituella PS2's-BIOS konfiguration.

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
sv: Användbar för att diagnostisera fel eller blockningsproblem i den nya mVU omkompileraren.

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
sv: Användbar för att köra riktmärkning. Omkoppla denna möjlighet i aktivt spel genom att trycka på F4.

en: User Documents (recommended)
sv: Användardokument (rekomenderas)

en: Usermode Selection
sv: Användarlägesval

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
sv: Använder ett externt insticksprogram som CDVD källa.

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
sv: VU Add Hack - Fixar Tri-Ace spelens körkrash.

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
sv: VU Clip Flag Hack - för Persona spel (SuperVU omkompilerare endast!)

en: VU Cycle Stealing [Not Recommended]
sv: VU Cykelstöld [Rekomenderas Ej]

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
sv: VU XGkick Hack - för Erementar Gerad.

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
sv: VU0 / VU1 Avanserade Omkompilerar Möjligheter

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
sv: Vektor Enhets Tolkare. Långsam och inte värst kompatibel. Använd endast för diagnostik.

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
sv: Virituell minneskartläggning misslyckades. Ert system kanske har motstridande enhetsdrivrutiner/tjänster, eller otillräckliga hårdvaruresurser för att stödja PCSX2's storslagna behov.

en: Wait for Vsync on refresh
sv: Vänta efter Vsync vid uppfräschning

en: Waiting for task...
sv: Väntar på uppgift...

en: Waiting for tasks...
sv: Väntar på uppgifter...

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
sv: Varning! Systeminsticksprogram har inte laddats. PCSX2 kan vara oduglig.

en: Warning: Enabling trace logs is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
sv: Varning: Möjliggörande av spårloggar är vanligtvis mycket långsamt, och är den främsta orsaken till 'Vad skedde med mina FPS?' problem. :)

en: Webmasters
sv: Nätansvarig

en: Welcome to PCSX2!
sv: Välkommen till PCSX2!

en: When checked the log window will be visible over other foreground windows.
sv: När markerad kommer loggfönstret att bli synligt över andra fönster.

en: Widescreen (16:9)
sv: Bredskärm (16:9)

en: Window Settings...
sv: Fönster Inställningar...

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
sv: Rensar alla interna VM tillstånd och stänger ner insticksprogram.

en: Yes
sv: Ja

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
sv: Ni har släppt följande ELF-binär i %s:

en: You have dropped the following ISO image into %s:
sv: Ni har släppt följande ISO-bild i %s:

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
sv: Ni har valt följande ISO-bild för PCSX2:

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
sv: Ni har valt att byta CDVD-källa från %s till %s.

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
sv: Er maskinhårdvara är oförmögen att köra PCSX2.  Beklagar snubben.

en: [-- No unused cards --]
sv: [-- Inga oanvända kort --]

en: [-- Unused cards --]
sv: [-- Oanvända kort --]

en: [Unnamed or unknown]
sv: [Onamngiven eller okänd]

en: boots an empty dvd tray; use to enter the PS2 system menu
sv: kör en tom dvd tråg; använd för att åtkomma PS2's systemmeny

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
sv: kör från CDVD-insticksprogrammet (upphäver ISO-fil parameter)

en: changes the configuration file path
sv: ändrar konfigurationsfilsökvägen

en: disables all speedhacks
sv: förhindrar alla snabbhackar

en: disables display of the gui while running games
sv: förhindrar uppvisning av GUI medans spel köres

en: disables fast booting
sv: förhindrar snabbkörning

en: displays this list of command line options
sv: uppvisar listan av instruktionsmöjligheter

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
sv: möjliggör flyttbart läge procedur (kräver admin/rot behörighet)

en: executes an ELF image
sv: verkställ en ELF avbild

en: forces %s to start the First-time Wizard
sv: tvingar %s att köra Första gången Trollkarlen

en: forces the program log/console to be visible
sv: tvingar programmets logg/konsol att uppenbara sig

en: microVU Recompiler
sv: microVU Omkompilerare

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
sv: anger PCSX2 konfigurationsfilen att använda

en: specify the file to use as the %s plugin
sv: ange filen att använda som %s insticksprogram

en: superVU Recompiler [legacy]
sv: superVU Omkompilerare [legat]

en: use fullscreen GS mode
sv: använd helskärms GS läge

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
sv: använd den angivna komma- eller linjeavgränsande listan av spelfixar.

en: use windowed GS mode
sv: använd inramat GS läge
