PCSX2 0.9.9 - en to fi translation catalogue (73 entries)

en: !ContextTip:ChangingNTFS
fi: NTFS-pakkausta voi vaihtaa manuaalisesti milloin tahansa käyttäen tiedoston ominaisuudet-ikkunaa Windowsin resurssienhallinnassa.

en: !ContextTip:DirPicker:UseDefault
fi: Kun valittu, tämä kansio automaattisesti kuvaa PCSX2:den nykyiseen käyttäjätila-asetukseen liitettyä oletusarvoa.

en: !ContextTip:Folders:Logs
fi: PCSX2 tallentaa tähän kansioon lokitiedostonsa ja virheenkorjausvedoksensa. Useimmat liitännäiset käyttävät myös tätä kansiota, mutta jotkin vanhemmat liitännäiset saattavat jättää valinnan huomiotta.

en: !ContextTip:Folders:Savestates
fi: PCSX2 tallentaa tähän kansioon tilatallennukset; joita voi tallentaa joko käyttämällä valikoita/työkalurivejä tai painamalla F1/F3 (tallennus/lataus).

en: !ContextTip:Folders:Settings
fi: Tämä on se kansio, mihin PCSX2 tallentaa asetuksesi, mukaanlukien liitännäisten luomat asetukset (jotkin vanhemmat liitännäiset eivät välttämättä ota tätä asetusta huomioon).

en: !ContextTip:Folders:Snapshots
fi: PCSX2 tallentaa tähän kansioon ruutukaappaukset.  Todellinen ruutukaappauksen kuvaformaatti ja tyyli saattaa vaihdella riippuen käytössä olevasta GS-liitännäisestä.

en: !ContextTip:Framelimiter:Disable
fi: Huomioi, että kun nopeusrajoitus on poistettu käytöstä, nopeutus- ja hidastustilat eivät myöskään ole saatavilla.

en: !ContextTip:GS:DisableOutput
fi: Poistaa kaiken MTGS-säikeen tai näytönohjaimen aiheuttaman häiriön suorituskykytesteissä. Tätä valintaa on parasta käyttää tilatallennuksien yhteydessä: tallenna ihanteellisessa tilanteessa, kytke tämä valinta päälle ja lataa tilatallennus.
    
    Varoitus: Tämän valinnan voi ottaa käyttöön lennosta, mutta yleensä ei voi poistaa käytöstä lennosta (pelikuvan tilalla on yleensä roskaa).

en: !ContextTip:GS:SyncMTGS
fi: Ota tämä käyttöön jos epäilet MTGS:n säiesynkronoinnin aiheuttavan kaatumisia tai grafiikkavirheitä.

en: !ContextTip:Gamefixes:DMA Busy hack
fi: Tiedetään vaikuttavan seuraaviin peleihin:
    * Mana Khemia 1 (Mennessä 'pois kampukselta')

en: !ContextTip:Gamefixes:EE Timing Hack
fi: Tiedetään vaikuttavan seuraaviin peleihin:
    * Digital Devil Saga (Korjaa videot ja kaatumiset)
    * SSX (Korjaa grafiikkavirheet ja kaatumiset)
    * Resident Evil: Dead Aim (Aiheuttaa vääristyneitä tekstuureita)

en: !ContextTip:Gamefixes:OPH Flag hack
fi: Tiedetään vaikuttavan seuraaviin peleihin:
    * Bleach Blade Battler
    * Growlanser II ja III
    * Wizardry

en: !ContextTip:Gamefixes:VIF1 FIFO hack
fi: Tiedetään vaikuttavan seuraaviin peleihin:
    * Test Drive Unlimited
    * Transformers

en: !ContextTip:Speedhacks:BIFC0
fi: Tähdäten ensisijaisesti EE-joutenolosilmukkaan ytimen osoitteessa 0x81FC0, tämä viritelmä yrittää tunnistaa silmukoita, joiden sisältö taatusti päätyy samaan laitteistotilaan jokaisella kierroksella kunnes ajoitettu tapahtuma laukaisee toisen yksikön emuloinnin. Tällaisissa silmukoissa yhden kierroksen jälkeen etenemme seuraavan tapahtuman ajankohtaan tai prosessorin aikasiivun loppuun, riippuen kumpi tulee ennemmin.

en: !ContextTip:Speedhacks:EECycleRate Slider
fi: Korkeampien arvojen asettaminen tällä liukusäätimellä vähentää EmotionEnginen R5900-ydinprosessorin kellonopeutta, ja yleensä antaa suuren nopeuslisän peleihin, jotka eivät käytä oikean PS2:den laitteiston täyttä suorituskykyä hyväkseen.

en: !ContextTip:Speedhacks:INTC
fi: Tämä viritelmä toimii parhaiten peleille, jotka käyttävät INTC tilarekisteriä odottaakseen pystytahdistusta (vsync), mikä sisältää lähinnä kaksiulotteisia RPG-pelejä. Pelejä, jotka eivät käytä tätä tapaa pystytahdistukseen saavat vain pienen tai ei yhtään nopeutusta tästä viritelmästä.

en: !ContextTip:Speedhacks:VUCycleStealing Slider
fi: Tämä liukusäädin ohjaa VU-yksikön EmotionEngineltä varastamien syklien määrää. Korkeammat arvot lisäävät EE:ltä varastettujen syklien määrää jokaiselle VU-mikro-ohjelmalle joita peli suorittaa.

en: !ContextTip:Speedhacks:fastCDVD
fi: Tarkista HDLoaderin yhteensopivuuslistasta tunnetut pelit, jotka eivät toimi tämän kanssa. (Usein merkitty tarvitsemaan 'mode 1' tai 'slow DVD'

en: !ContextTip:Speedhacks:vuFlagHack
fi: Päivittää tilalippuja vain niillä lohkoilla, jotka lukevat niitä reaaliaikaisen päivittämisen sijaan. Tämä on useimmiten turvallista, ja Super VU tekee jotain samankaltaista oletuksena.

en: !ContextTip:Speedhacks:vuThread
fi: Suorittaa VU1:tä omassa säikeessään (vain microVU1). Yleensä nopeuttaa suorittimilla, joissa on kolme tai useampi ydintä. Tämä on turvallista suurimmalle osalle peleistä, mutta muutama peli on epäyhteensopiva ja saattaa jumiutua. GS-rajoitteisissa peleissä saattaa hidastaa nopeutta (erityisesti tuplaydinsuorittimilla).

en: !ContextTip:Window:Fullscreen
fi: Ottaa käyttöön automaattisen koko ruudun tilan vaihdon aloittaessa tai jatkaessa emulaatiota. Voit silti kytkeä koko ruudun tilan päälle ja pois milloin tahansa näppäinyhdistelmällä alt-enter.

en: !ContextTip:Window:HideGS
fi: Sulkee täydellisesti usein suuren ja tilaavievän GS-ikkunan painessa ESCiä tai keskeyttäessä emulaation.

en: !ContextTip:Window:HideMouse
fi: Valitse tämä pakottaaksesi hiiren kursorin näkymättömäksi GS-ikkunan sisällä; käytännöllinen jos käytät hiirtä peliohjaimena. Oletusarvoisesti kursori menee näkymättömäksi kahden sekunnin liikkumattomuuden jälkeen.

en: !ContextTip:Window:ManagedVsync
fi: Ottaa pystytahdistuksen (Vsync) käyttöön kun kehysnopeus on täsmälleen oikea (täysi nopeus). Jos kehysnopeus tippuu, pystytahdistus poistetaan käytöstä, jotta suorituskyky ei laske entisestään. Huom: Tällä hetkellä tämä toimii hyvin vain GS-liitännäisen ollessa GSdx ja se asetettuna käyttämään DX10/11 hardware rendering -tilaa. Mikä tahansa muu liitännäinen tai rendering-tila joko jättää asetuksen huomiotta tai tuottaa mustan vilkkuvan kuvan aina kun tilaa vaihetaan. Vaatii myös pystytahdistuksen käyttöönottoa.

en: !ContextTip:Window:Vsync
fi: Pystytahdistus (Vsync) poistaa kuvan repeytymät, mutta yleensä aiheuttaa suuren suorituskyvyn laskun. Yleensä vaikuttaa vain koko ruudun tilaan, eikä välttämättä toimi kaikkien GS-liitännäisten kanssa.

en: !ContextTip:Window:Zoom
fi: Zoom = 100: Sovita koko kuva ikkunaan ilman rajaamista.
    Yli/alle 100: Zoomaus sisään/ulos
    0: Automaattinen zoomaus kunnes mustat palkit katoavat (kuvasuhde säilytetään, osa kuvasta menee näytön ulkopuolelle).
      HUOM: Jotkin pelit piirtävät omat mustat palkkinsa, joita ei poisteta asetuksella '0'.
    
    Näppäimistö:
    CTRL + NUMERONÄPPÄIMISTÖ-PLUS: Zoomaus sisään
    CTRL + NUMERONÄPPÄIMISTÖ-MIINUS: Zoomaus ulos
    CTRL + NUMERONÄPPÄIMISTÖ-*: Vaihtelee 100/0 välillä

en: !Notice Error:Thread Deadlock Actions
fi: 'Ohita' jatkaaksesi säikeen vastaamisen odottamista.
    'Peruuta' yrittääksesi peruuttaa säikeen.
    'Lopeta' sulkeaksesi PCSX2:den välittömästi.

en: !Notice:BIOS:InvalidSelection
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen BIOS. Jos et pysty tekemään kelvollista valintaa, paina Peruuta sulkeaksesi konfiguraatiopaneelin.

en: !Notice:BiosDumpRequired
fi: PCSX2 tarvitsee PS2 BIOS-tiedoston toimiakseen.  Laillisista syistä sinun *täytyy* hankkia BIOS-tiedosto omistamastasi PS2-järjestelmästä (lainaamista ei lasketa). Lisätietoja löydät UKK:sta (FAQ) ja oppaista.

en: !Notice:ConfirmSysReset
fi: Tämä toiminto resetoi olemassaolevan PS2-virtuaalikoneen tilan; kaikki nykyiset tiedot menetetään.  Oletko varma?

en: !Notice:DeleteSettings
fi: Tämä komento pyyhkii %s:den asetukset ja sallii sinun suorittaa uudelleen ensimmäisen käyttökerran asetusvelhon. Sinun täytyy manuaalisesti käynnistää %s uudelleen tämän toiminnon jälkeen.
    
    VAROITUS!!  Paina OK poistaaksesi *KAIKKI* %s-asetukset ja pakottaa ohjelman sulkeminen, menettäen kaikki nykyiset emulaatiotiedot.  Oletko ehdottoman varma?
    
    (huom. liitännäisten asetuksia ei poisteta)

en: !Notice:DirPicker:CreatePath
fi: Valittua polkua/hakemistoa ei ole olemassa.  Haluaisitko luoda sen?

en: !Notice:EmuCore::MemoryForVM
fi: PCSX2 ei pysty varaamaan PS2-virtuaalikoneelle tarvittavaa muistia. Sulje joitakin paljon muistia vieviä taustatehtäviä ja kokeile uudelleen.

en: !Notice:HostVmReserve
fi: Järjestelmässäsi on liian vähän virtuaaliresursseja PCSX2:den toimimiseen. Tämän voi aiheuttaa pieni tai käytöstä poistettu heittovaihtotiedosto (swap file) tai muut ohjelmat, jotka vievät resursseja.

en: !Notice:ImportExistingSettings
fi: Määritellystä asetuskansiosta löytyi olemassaolevat %s-asetukset. Haluaisitko tuoda nämä asetukset vai ylikirjoittaa ne %s:den oletusarvoilla?
    
    (tai paina Peruuta valitaksesi toisen asetuskansion)

en: !Notice:Mcd:CantDuplicate
fi: Epäonnistui: Kopiointi sallitaan vain tyhjään PS2-muistikorttipaikkaan tai tiedostojärjestelmään.

en: !Notice:Mcd:Copy Failed
fi: Epäonnistui: Kohdemuistikortti '%s' on käytössä.

en: !Notice:Mcd:Delete
fi: Olet poistamassa alustettua muistikorttia '%s'. Kaikki tämän kortin sisältämät tiedot menetetään!  Oletko aivan varma?

en: !Notice:Mcd:HasBeenDisabled
fi: PS2-muistikorttipaikka %d on automaattisesti poistettu käytöstä.  Voit korjata ongelman
    ja ottaa se uudestaan käyttöön milloin tahansa valikosta Asetukset: Muistikortit.

en: !Notice:PluginSelector:ApplyFailed
fi: Kaikille liitännäisille täytyy olla kelvollinen valinta, jotta %s voi toimia. Jos et pysty tekemään kelvollista valintaa puuttuvien liitännäisten tai epätäydellisen %s-asennuksen takia, paina Peruuta sulkeaksesi asetuspaneelin.

en: !Notice:PluginSelector:ConfirmShutdown
fi: Varoitus!  Liitännäisten vaihtaminen vaatii PS2-virtuaalikoneen täydellisen sammuttamisen ja resetoimisen. PCSX2 yrittää tallentaa ja ladata virtuaalikoneen tilan, mutta jos uudet käyttöönotetut liitännäiset ovat yhteensopimattomia, lataus voi epäonnistua ja nykyinen tila menetetään.
    
    Oletko varma, että haluat ottaa asetukset käyttöön nyt?

en: !Notice:PortableModeRights
fi: Ole hyvä ja varmista, että nämä kansiot on luotu ja että käyttäjätililläsi on oikeudet kirjoittaa niihin -- tai suorita PCSX2 uudelleen korotetuilla (järjestelmänvalvojan) oikeuksilla, joiden pitäisi antaa PCSX2:lle oikeudet luoda tarpeelliset kansiot itse. Jos sinulla ei ole korotettuja oikeuksia tällä tietokoneella, sinun tarvitsee siirtyä Käyttäjän Tiedostot -tilaan (paina allaolevaa nappia).

en: !Notice:PsxDisc
fi: PCSX2 ei tue Playstationin pelilevyjä. Jos haluat emuloida PSX-pelejä, sinun täytyy ladata PSX-emulaattori, kuten ePSXe tai PCSX.

en: !Notice:Recompiler:VirtualMemoryAlloc
fi: Uudelleenkääntäjä ei pystynyt varaamaan yhtenäistä muistialuetta, jota tarvitaan sisäisille välimuisteille. Tämän virheen voi aiheuttaa alhainen virtuaalimuistin määrä, kuten pieni tai käytöstä poistettu heittovaihtotiedosto, tai muu ohjelma joka vie paljon muistia. Voit myös yrittää vähentää oletusarvoisia välimuistin kokoja kaikille PCSX2:den uudelleenkääntäjille. Asetukset löytyvät isäntäasetuksista.

en: !Notice:RecompilerInit:Footer
fi: Huom. Uudelleenkääntäjät eivät ole välttämättömät PCSX2:den toiminnalle, mutta ne parantavat emulaation nopeutta huomattavasti. Saatat joutua manuaalisesti ottamaan käyttöön yllä listatut uudelleenkääntäjät, jos saat virheet ratkaistua.

en: !Notice:RecompilerInit:Header
fi: Varoitus: Joidenkin määriteltyjen PCSX2-uudelleenkääntäjien alustus epäonnistui ja ne on poistettu käytöstä:

en: !Notice:Startup:NoSSE2
fi: Varoitus: Tietokoneesi ei tue SSE2-käskykantalaajennosta, jota monet PCSX2:den uudelleenkääntäjät ja liitännäiset vaativat. Vaihtoehtosi ovat rajoitetut ja emulointi tulee olemaan *todella* hidasta.

en: !Notice:Tooltip:Presets:Checkbox
fi: Esiasetukset ottavat käyttöön viritelmiä, joitakin uudelleenkääntäjien valintoja ja joitakin pelikorjauksia, jotka tunnetusti
    auttavat nopeudessa. Tunnetut tärkeät pelikorjaukset otetaan käyttöön automaattisesti.
    
    --> Poista valinta muuttaaksesi asetuksia manuaalisesti (nykyisen esiasetuksen pohjalta)

en: !Notice:Tooltip:Presets:Slider
fi: Esiasetukset ottavat käyttöön viritelmiä, joitakin uudelleenkääntäjien valintoja ja joitakin pelikorjauksia, jotka tunnetusti
    auttavat nopeudessa. Tunnetut tärkeät pelikorjaukset otetaan käyttöön automaattisesti.
    
    Tietoja esiasetuksista:
    1 -     Kaikkein täsmällisin emulaatio, mutta myös hitain.
    3 --> Yrittää tasapainottaa nopeuden yhteensopivuuden kanssa.
    4 -     Joitakin aggressiivisempia viritelmiä.
    6 -     Liian paljon viritelmiä, mitkä todennäköisesti hidastavat useimpia pelejä.

en: !Notice:VirtualMemoryMap
fi: Tarpeellista määrää virtuaalimuistia ei ole saatavilla tai tarpeelliset virtuaalimuistin kartoitukset on jo varattu muille prosseille, palveluille tai DLLeille.

en: !Notice:superVU:VirtualMemoryAlloc
fi: Liian vähän muistia (tavallaan): SuperVU-uudelleenkääntäjä ei pystynyt varaamaan tiettyjä vaadittuja muistialueita, ja siten ei ole saatavilla. Tämä ei ole kriittinen virhe, sillä sVU on joka tapauksessa vanhentunut ja sinun kannattaisi käyttää sen sijaan microVU:ta. :)

en: !Panel:EE/IOP:Heading
fi: Huomautus: Useimmat pelit toimivat hyvin oletusasetuksilla.

en: !Panel:Folders:Settings
fi: Voit halutessasi valita sijainnin PCSX2:den asetuksille täällä. Jos sijainnissa on jo olemassaolevia PCSX2-asetuksia, sinulle annetaan mahdollisuus tuoda tai ylikirjoittaa ne.

en: !Panel:Frameskip:Heading
fi: Huomautus: PS2:den laitteistosuunnittelun vuoksi tarkka kehysten ohittaminen on mahdotonta. Sen ottaminen käyttöön aiheuttaa vakavia grafiikkavirheitä joissain peleissä.

en: !Panel:Gamefixes:Compat Warning
fi: Pelikorjaukset voivat kiertää virheellisen emulaation vaikutuksia joissakin peleissä.
    Ne voivat myös aiheuttaa yhteensopivuus- ja suorituskykyongelmia.
    
    On parempi ottaa käyttöön 'Automaattiset pelikorjaukset' päävalikossa tämän sijaan, ja jättää tämä sivu tyhjäksi.
    ('Automaattinen' tarkoittaa: valikoivasti käytä tiettyjä testattuja korjauksia tietyille peleille)

en: !Panel:HasHacksOverrides
fi: Varoitus!  Käytät PCSX2:ta komentorivivalinnoilla, jotka ohittavat määritellyt asetuksesi. Näiden komentorivivalintojen vaikutuksia ei näy asetusikkunassa, ja ne otetaan pois käytöstä jos teet mitään muutoksia täällä.

en: !Panel:HasPluginsOverrides
fi: Varoitus!  Käytät PCSX2:ta komentorivivalinnoilla, jotka ohittavat määritellyt liitännäis ja/tai kansioasetuksesi. Näiden komentorivivalintojen vaikutuksia ei näy asetusikkunassa, ja ne otetaan pois käytöstä jos teet mitään muutoksia täällä.

en: !Panel:Mcd:EnableEjection
fi: Välttää muistikortin vioittumista pakottamalla pelit uudelleenindeksoimaan muistikortin sisällöntilatallennuksesta ladattaessa.  Ei ole välttämättä yhteensopiva kaikkien pelien kanssa (Guitar Hero).

en: !Panel:Mcd:NtfsCompress
fi: NTFS-pakkaus on sisäänrakennettu, nopea ja täysin luotettava sekä tyypillisesti pakkaa muistikortit todella hyvin (tätä asetusta suositellaan erittäin suuresti).

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX1
fi: 1 - Oletusarvoinen syklinopeus. Tämä vastaa hyvin pitkälle oikean PS2:den EmotionEnginen todellista nopeutta.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX2
fi: 2 - Vähentää EE-prosessorin syklinopeutta noin 33%. Lievä nopeuslisäys useimmille peleille korkealla yhteensopivuudella.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX3
fi: 3 - Vähentää EE-prosessorin syklinopeutta noin 50%. Kohtuullinen nopeuslisäys, mutta *tulee* aiheuttamaan pätkivää ääntä monissa videoissa.

en: !Panel:Speedhacks:Overview
fi: Nopeusviritelmät yleensä parantavat emulaationopeutta, mutta voivat aiheuttaa ongelmia, rikkinäistä ääntä ja virheellisiä FPS-lukemia. Kun kohtaat ongelmia emulaatiossa, ota tämä paneeli pois käytöstä ensin.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal1
fi: 1 - Lievä VU-syklivarastaminen. Alhaisempi yhteensopivuus, mutta nopeuttaa jonkin verran useimpia pelejä.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal2
fi: 2 - Kohtuullinen VU-syklivarastaminen. Vielä alhaisempi yhteensopivuus, mutta huomattava nopeuslisäys joissain peleissä.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal3
fi: 3 - Täysi VU-syklivarastaminen. Käytännöllisyys on rajoitettu, koska tämä aiheuttaa vilkkuvia grafiikoita tai nopeuden hidastumista useimmissa peleissä.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleStealOff
fi: 0 - Poistaa VU-syklivarastamisen käytöstä. Kaikkein yhteensopivin asetus!

en: !Panel:StuckThread:Heading
fi: Säie '%s' ei vastaa.  Se saattaa olla lukittunut, tai sitten se vain toimii *todella* hitaasti.

en: !Panel:Usermode:Explained
fi: Ole hyvä ja valitse alla haluamasi oletussijainti PCSX2:den käyttäjätason tiedostoille (sisältäen muistikortit, ruutukaappaukset, asetukset ja tilatallennukset). Nämä kansiosijainnit voi ohittaa milloin tahansa käyttäen asetuspaneelia.

en: !Panel:Usermode:Warning
fi: Voit vaihtaa haluamasi oletussijainnin PCSX2:den käyttäjätason tiedostoille (sisältäen muistikortit, ruutukaappaukset, asetukset ja tilatallennukset). Tämä valinta vaikuttaa vain standardipolkuihin, jotka ovat asetettu käyttämään asennuksenaikaista oletusarvoa.

en: !Panel:VUs:Heading
fi: Huomautus: Useimmat pelit toimivat hyvin oletusasetuksilla.

en: !Wizard:Bios:Tutorial
fi: PCSX2 vaatii *laillisen* kopion PS2 BIOSista pelien suorittamiseen.
    Et voi käyttää ystävältä tai Internetistä hankittua kopiota.
    Sinun täytyy hankkia BIOS *omasta* Playstation 2-konsolistasi.

en: !Wizard:Welcome
fi: Tämä velho auttaa sinua liitännäisten, muistikorttien ja BIOSin konfiguroinnissa.  Jos tämä on ensimmäinen %s-asennuskertasi, on suositeltua, että luet lueminut-tiedoston ja konfiguraatio-oppaan.
