PCSX2 0.9.9 - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: !ContextTip:ChangingNTFS
sv: NTFS-komprimering kan ändras manuellt när som helst 
     genom att använda filegenskaper hos Windows Explorer.

en: !ContextTip:DirPicker:UseDefault
sv: När markerad kommer denna mapp automatiskt att fungera enligt förvalen förknippade med PCSX2's nuvarande användarinställningar.

en: !ContextTip:Folders:Logs
sv: I denna mapp sparar PCSX2 sina loggfiler och diagnostiska rapporter. 
    De flesta insticksprogram håller sig till denna mapp, men en del äldre kan försumma den.

en: !ContextTip:Folders:Savestates
sv: I denna mapp sparar PCSX2 sparpunkter, vilka antingen görs genom användning 
     av menyer/verktygsrad, eller genom att trycka på ''F1''/''F3'' (spara/ladda).

en: !ContextTip:Folders:Settings
sv: Detta är mappen där PCSX2 sparar Era inställningar, och då även inställningar skapade 
     av de flesta insticksprogram (gäller måhända dock inte för vissa äldre insticksprogram).

en: !ContextTip:Folders:Snapshots
sv: I denna mapp sparar PCSX2 skärmbilder. Det faktiska skärmbildsformatet 
     och stilen kan variera beroende på vilket GS-insticksprogram som används.

en: !ContextTip:Framelimiter:Disable
sv: Bemärk att när Bildbegränsning är förhindrad så kommer 
     Turbo och SlowMotion lägena inte att vara tillgängliga heller.

en: !ContextTip:GS:DisableOutput
sv: Tar bort allt norm-oljud orsakat av MTGS-trådens eler GPU'ns överdrag. 
    Denna tillämpning används bäst i förening med sparpunkter: 
     spara ett tillstånd i en idealisk scen, tillämpa denna funktion, 
     och återladda sedan sparpunkten.
    
    Varning: Denna tillämpning kan möjliggöras dynamiskt 
     men kan vanligtvis inte förhindras på samma vis (video blir ofta skräp).

en: !ContextTip:GS:SyncMTGS
sv: Tillämpa detta ifall Ni tror att MTGS-trådsync orsakar braker eller grafiska fel.

en: !ContextTip:Gamefixes:DMA Busy hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel: 
     * ''Mana Khemia 1'' (går "bortom behörighet")

en: !ContextTip:Gamefixes:EE Timing Hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel: 
     * ''Digital Devil Saga'' (fixar FMV och brakar) 
     * ''SSX'' (fixar dålig grafik och brakar) 
     * ''Resident Evil: Dead Aim'' (orsakar förvrängda texturer)

en: !ContextTip:Gamefixes:OPH Flag hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel: 
     * ''Bleach Blade Battler'' 
     * ''Growlanser II & III'' 
     * ''Wizardry''

en: !ContextTip:Gamefixes:VIF1 FIFO hack
sv: Påverkar till vetskap följande spel: 
    * ''Test Drive Unlimited'' 
    * ''Transformers''

en: !ContextTip:Speedhacks:BIFC0
sv: Främst inriktat på EE-tomgångsloop hos adress 0x81FC0 i kärnan, försöker denna fix 
     att upptäcka loopar vars kroppar garanterat medför samma maskintillstånd 
     vid varje upprepning tills en schemalagd händelse utlöser emulering av en annan enhet. 
    Efter en enskild upprepning av en sådan loop, avancerar Vi till tiden för nästa händelse 
     eller till slutet av processorns tidskvantum, vilket som än kommer först.

en: !ContextTip:Speedhacks:EECycleRate Slider
sv: Att sätta ett högre värde genom denna manick minskar 
     verkningsfullt klockhastigheten hos EE'ns R5900 kärn-CPU, 
     och ger oftast en hög hastghetsökning till spel som misslyckas 
     att nyttja möjligheterna med PS2's verkliga hårdvara fullt ut.

en: !ContextTip:Speedhacks:INTC
sv: Denna fix fungerar bäst för spel som använder INTC-statusregistret 
     för att invänta Vsync'ar, vilket främst omfattar icke-3D-RPG titlar. 
    Spel som inte använder denna Vsync-metod 
     kommer på sin höjd att få en liten uppsnabbning.

en: !ContextTip:Speedhacks:VUCycleStealing Slider
sv: Denna manick styr mängden cykler som VU-enheten stjäl ifrån EE'n. 
    Högre värden ökar antalet cykler som stjäls från EE'n per VU-microprogram spelet kör.

en: !ContextTip:Speedhacks:fastCDVD
sv: Undersök HD-laddarförenlighetslistan för spel som till vetskap kommer till fråga 
     med det här (ofta markerat som behövande ''läge 1'' eller ''långsam DVD'').

en: !ContextTip:Speedhacks:vuFlagHack
sv: Uppdaterar endast Statusflaggor för block som kommer att läsa dem, 
     istället för alltid. Detta är för det mesta säkert, 
     och Super-VU gör något liknande som standard.

en: !ContextTip:Speedhacks:vuThread
sv: Kör VU1 i dess egna tråd (endast microVU1). 
    I allmänhet en uppsnabbning för CPU'er med 3 eller fler kärnor.
    Detta är säkert för de flesta spel, men en del är oförenliga och kan hänga.
    Vad gäller GS-begränsade spel, kan en nedbromsning förekomma 
     (i synnerhet för dubbelkärniga CPU'er).

en: !ContextTip:Window:Fullscreen
sv: Möjliggör automatiskt lägesbyte till fullskärm när emulering statas eller återupptas. 
    Ni kan ännu växla mellan helskärm och fönsterläge genom att trycka ''Alt'' + ''Enter''.

en: !ContextTip:Window:HideGS
sv: Stänger helt det ofta stora och omfångsrika GS-fönstret 
     när Ni trycker på ''Esc'' eller avbryter emulatorn.

en: !ContextTip:Window:HideMouse
sv: Markera för att tvinga muspekaren att bli osynlig när den är i ett GS-fönster; 
     användbart vid brukande av musen som främsta styrmojäng för spelande. 
    Som förval gömmer sig muspekaren automatiskt efter 2 sekunders stillastående.

en: !ContextTip:Window:ManagedVsync
sv: Möjliggör Vsync när bildfrekvensen är precis på full hastighet. 
    Skulle den falla under denna så förhindras Vsync för att undvika vidare prestandastraff. 
    Bemärk: Detta fungerar för närvarande bara bra med GSdx som GS-insticksprogram, 
     och med konfigurationen DX10/11 Hårdvarutolkning. 
    Annat insticksprogram eller tolkningsläge kommer antingen att ignoreras 
     eller alstra en svart skärm som blinkar när läget byts. 
    Det kräver även att Vsync möjliggörs.

en: !ContextTip:Window:Vsync
sv: Vsync slår ut skärmsönderrivning men har oftast en stor prestationseffekt. 
    Det tillämpas vanligtvis bara i helskärmsläge, 
     och kanske inte fungerar för alla GS-insticksprogram.

en: !ContextTip:Window:Zoom
sv: Zoom = 100.0: Anpassa hela bilden till fönstret utan beskärning. 
    Över/Under 100.0: Zooma in/ut. 
    Bemärk: Zoom-värdet återställs inte automatiskt; det sparas i 
     konfigurationsfilen, och tillämpas nästa gång Ni använder PCSX2. 
    Zoom = 0.0: Automatisk inzoomning tills de svarta räckena 
     är borta (bildkvot bevaras, en del av bilden går utanför fönstret). 
    Bemärk: Vissa spel ritar sina egna svarta räcken 
     vilka inte tas bort med ''0.0''. 
    
    Tangentbord: 
     ''Ctrl'' + ''NumPad Plus'': Inzoomning 
     ''Ctrl'' + ''NumPad Minus'': Utzoomning 
     ''Ctrl'' + ''NumPad Stjärna'': Växla 100/0

en: !Notice Error:Thread Deadlock Actions
sv: ''Ignorera'' för att fortsätta vänta på trådarna att svara. 
    ''Avbryt'' för att försöka avbryta tråden. 
    ''Avsluta'' för att avsluta PCSX2 omedelebart.

en: !Notice:BIOS:InvalidSelection
sv: Välj ett giltligt BIOS. Är Ni oförmögen att göra detta 
     så tryck ''Avbryt'' för att stänga Konfigurationspanelen.

en: !Notice:BiosDumpRequired
sv: PCSX2 kräver PS2 BIOS för att köras. 
    Av juridiska skäl *måste* Ni anskaffa ett BIOS från en faktisk PS2-enhet som Ni äger (tillåns gäller inte). 
    Undersök FAQ'er och Guider för ytterligare information.

en: !Notice:ConfirmSysReset
sv: Detta kommer att återställa det befintliga Virtuella Maskin PS2-tillståndet; 
     alla nuvarande processer kommer at förloras. Är Ni säker?

en: !Notice:DeleteSettings
sv: Detta rensar %s-inställningarna 
     och låter Er att återköra ''Första gången Trollkarlen''. 
    Ni får återstarta %s manuellt efter detta. 
    
    VARNING! Tryck ''Vidare'' för att rensa *ALLA* inställningar 
    för %s och tvångstänga programmet, med följd att 
    alla nuvarande emuleringsprocesser mistes. 
    Bemärk: Inställningar för insticksprogram påverkas ej. 
    
    Är Ni helt säker?

en: !Notice:DirPicker:CreatePath
sv: Den angivna sökvägen/katalogen finns ej. Vill Ni skapa den?

en: !Notice:EmuCore::MemoryForVM
sv: PCSX2 är oförmögen att tilldela det minne som krävs för PS2's Virtuella Maskin. 
    Stäng minneskrävande bakgrundsprogram och försök igen.

en: !Notice:HostVmReserve
sv: Ert system har för lite virtuella resurser för att PCSX2 ska kunna köras. 
    Detta kan ha orsakats av att ha en liten eller förhindrad bytfil, 
     eller av att andra program tar för sig av systemets resurser.

en: !Notice:ImportExistingSettings
sv: Befintliga %s-inställningar har hittats i Konfigurationsinställningsmappen. 
    Vill Ni importera dessa inställningar och överskriva %s's förval med dem? 
    
    (eller tryck ''Avbryt'' för att välja en annan mapp)

en: !Notice:Mcd:CantDuplicate
sv: Misslyckades: Dubblering är endast tillåtet till en tom PS2-sockel, eller till ett filsystem.

en: !Notice:Mcd:Copy Failed
sv: Fel! Kunde inte kopiera innehållet till sockel %u. Målfilen används för närvarande.

en: !Notice:Mcd:Delete
sv: Ni är på väg att kassera det formaterade minneskortet i sockel %u. 
    All data på detta kort kommer att förloras! Är Ni helt säker?

en: !Notice:Mcd:HasBeenDisabled
sv: Minneskortet i sockel %d har blivit automatiskt förhindrat. Ni kan åtgärda problemet 
     och återmöjliggöra minneskortet när som helst genom Konfig:Minneskort i huvudmenyn.

en: !Notice:PluginSelector:ApplyFailed
sv: Alla insticksprogram måste ha giltliga inställningar för att %s ska kunna köras. 
    Är Ni oförmögen att göra detta till följd av saknade insticksprogram eller en 
     ofullständig installaion av %s, så tryck ''Avbryt'' för att stänga Konfigurationspanelen.

en: !Notice:PluginSelector:ConfirmShutdown
sv: Varning! Att byta insticksprogram kräver en full nedstängning och återställning av PS2's Virtuella Maskin. 
    PCSX2 kommer att försöka att spara och återställa tillståndet, men om de nyligen valda insticksprogrammen 
     är oförenliga kan detta misslyckas, och alla nuvarande framsteg kommer att förloras. 
    
    Är Ni säker att Ni vill tillämpa ändringarna nu?

en: !Notice:PortableModeRights
sv: Försäkra Er om att dessa mappar är skapade och att Er Användarbehörighet medger 
     skrivning för dem -- eller återkör PCSX2 med upphöjd (Administratörs) behörighet, 
     vilket borde medge PCSX2 förmågan att skapa de nödvändiga mapparna självt. 
    Om Ni inte har upphöjd behörighet för Er dator, 
     får Ni byta till AnvändarDokument-läge (klicka på knappen nedanför).

en: !Notice:PsxDisc
sv: PlayStation®One speldiskar stödjes inte av PCSX2. Om Ni vill emulera PSX-spel 
     får Ni använda en särskild PSX-emulator, såsom ePSXe eller PCSX.

en: !Notice:Recompiler:VirtualMemoryAlloc
sv: Denna omkompilerare var oförmögen att reservera det angränsande minne som krävs för inhemska förråd, 
     ett fel som kan ha orsakats av låga Virtuella Maskin resurser, såsom en liten eller förhindrad bytfil, 
     eller av att ett annat program tar för sig mycket minne. Ni kan annars pröva minska 
     förvalsförrådsstorleken för PCSX2's alla omkompilerare, vilket kan göras genom ''Värdinställningar''.

en: !Notice:RecompilerInit:Footer
sv: Bemärk: Omkompilerare är inte nödvändiga för att PCSX2 ska kunna köras, men de förbättrar oftast emuleringshastigheten avsevärt. 
    Ni kanske måste återmöjliggöra omkompileraren ovanför manuellt, om Ni löser felen.

en: !Notice:RecompilerInit:Header
sv: Varning: Några av de konfigurerade PS2-omkompilerarna misslyckades att initialiseras och har blivit förhindrade:

en: !Notice:Startup:NoSSE2
sv: Varning: Er dator stödjer inte SSE2, vilket krävs för många av PCSX2's omkompilerare och insticksprogram. 
    Era möjligheter kommer vara begränsade och emuleringen blir *mycket* långsam.

en: !Notice:Tooltip:Presets:Checkbox
sv: Förinställningarna tillämpar snabbfixar, några omkompilerarfunktioner, 
     och en del spelfixar som till vetskap höjer farten. 
    Spelfixar som till vetskap är viktiga (''Patchar'') kommer tillämpas automatiskt. 
    
    --> Avmarkera för att ändra inställningarna manuellt (med nuvarande inställningar som bas).

en: !Notice:Tooltip:Presets:Slider
sv: Förinställningarna tillämpar snabbfixar, några omkompilerarfunktioner, 
     och en del spelfixar som till vetskap ökar farten. 
    Spelfixar som till vetskap är viktiga (''Patchar'') kommer tillämpas automatiskt. 
    
    Förinställningsinfo: 
     1 -     Det riktigaste emuleringen, men också den långsammaste. 
     3 --> Försöker balansera hastighet med förenlighet. 
     4 -     Några mer aggresiva fixar. 
     6 -     För många fixar kommer förmodligen att sakta ner de flesta spel.

en: !Notice:VirtualMemoryMap
sv: Det finns inte tillräckligt med virtuellt minne tillgängligt, eller så har den nödvändiga 
     virtuella minnestilldelningen redan blivit reserverat av andra processer, tjänster eller DLL'er.

en: !Notice:superVU:VirtualMemoryAlloc
sv: Slut på Minne (typ): superVU-omkompileraren var oförmögen att reservera den mängd särskilda minne 
     som krävs, och kommer inte vara tillgänglig för bruk. Detta är inte ett kritiskt fel eftersom 
     sVU är föråldrad, och följdaktligen borde Ni hur som helst använda Er av microVU istället.

en: !Panel:EE/IOP:Heading
sv: EE = Emotion Engine = Rörelse Motor 
    IOP = Input Output Processor = In Ut Processor 
    
    Bemärk: De flesta spel har det fint med förvalssättningarna.

en: !Panel:Folders:Settings
sv: Ni kan förslagsvis ange en placering för Era PCSX2-inställningar här. Om placeringen innehåller 
     befintliga PCSX2-inställningar kommer Ni ges möjlighet att importera och överskriva.

en: !Panel:Frameskip:Heading
sv: Bemärk: Till följd av PS2's hårdvaruutformning 
     så är precist bildöverhoppande omöjligt. 
    Att tillämpa det kan orsaka rejäla grafikfel för vissa spel.

en: !Panel:Gamefixes:Compat Warning
sv: Spelfixar kan åtgärda felaktig emulering för vissa titlar. 
    De kan dock orsaka förenlighets- eller prestandaproblem. 
    Ni får stänga av Spelfixar manuellt när Ni byter spel. 
    
    Det är i allmänhet bättre att förhindra denna tillämpning, och att möjliggöra ''Automatiska Spelfixar'' i huvudmenyn 
     (''Automatiska'' innebär: använd särskilt utvalda och beprövade lösningar för särskilda spel).

en: !Panel:HasHacksOverrides
sv: Varning! Ni tillämpar PCSX2 med åsidosättning av Era konfigurationsinställningar. 
    Detta åskådliggörs inte i Inställningar, och kommer att förhindras om Ni tillämpar några förändringar här.

en: !Panel:HasPluginsOverrides
sv: Varning! Ni tillämpar PCSX2 med åsidosättning av Era insticks- och/eller mappkonfigurationsinställningar. 
    Detta åskådliggörs inte i Inställningar, och kommer att förhindras om Ni tillämpar inställningsförändringar här.

en: !Panel:Mcd:EnableEjection
sv: Undviker minneskortsförstörelse genom att tvinga spel att återindexera kortinnehåll 
     efter att ha laddat från sparpunkt. Måhända inte förenligt med alla spel (''Guitar Hero'').

en: !Panel:Mcd:NtfsCompress
sv: NTFS-komprimering är inbyggt, snabbt, och helt tillförlitligt; det komprimerar 
     vanligtvis minneskort mycket bra (denna tillämpning Anrådes tydligt).

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX1
sv: 1 - Förvalscykelgrad. 
    Detta överensstämmer nästan med den 
     faktiska hastigheten för en PS2-EE.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX2
sv: 2 - Minskar EE's cykelgrad med ungefär 33%. 
    Mild uppsnabbning och hög förenlighet 
     för de flesta spel.

en: !Panel:Speedhacks:EECycleX3
sv: 3 - Minskar EE's cykelgrad med ungefär 50%. 
    Måttfull uppsnabbning, men *kommer* att 
     orsaka stamningsljud för många FMV'er.

en: !Panel:Speedhacks:Overview
sv: Snabbfixar förbättrar vanligtvis emuleringshastigheten, men kan orsaka trassel, brutet ljud, 
     och falska FPS-avläsningar. Förhindra denna panel det första Ni gör vid emuleringsproblem.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal1
sv: 1 - Mild VU-cykelstöld. 
    Lägre förenlighet, men en 
     viss uppsnabbning för de flesta spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal2
sv: 2 - Måttfull VU-cykelstöld. 
    Ännu lägre förenlighet, men en 
     markant uppsnabbning för vissa spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleSteal3
sv: 3 - Maximal VU-cykelstöld. 
    Begränsad användning, eftersom tillämpning 
     orsakar synligt flimrande för de flesta spel.

en: !Panel:Speedhacks:VUCycleStealOff
sv: 0 - Förhndrar VU-cykelstöld. 
    Den mest förenliga inställningen!

en: !Panel:StuckThread:Heading
sv: Tråden ''%s'' svarar inte. 
    Den kan ha gått i baklås, eller kör kanske bara *väldigt* långsamt.

en: !Panel:Usermode:Explained
sv: Välj Ert föredragna mål för PCSX2's Användarnivå Dokument nedanför 
     (innefattar minneskort, skärmbilder, inställningar, och sparpunkter). 
    Detta kan ändras när som helst genom Kärninställningspanelen.

en: !Panel:Usermode:Warning
sv: Ni kan ändra det föredragna förvalsmålet för PCSX2's Användarnivå Dokument här 
     (innefattar minneskort, skärmbilder, inställningar, och sparpunkter). 
    Detta påverkar bara StandardSökvägarna vilka ställs in för att använda installationsförvalsvärdena.

en: !Panel:VUs:Heading
sv: VM = Virtual Machine = Virtuell Maskin 
    VU = Vector Unit = Vektor Enhet 
    
    Bemärk: De flesta spel har det fint med förvalssättningarna.

en: !Wizard:Bios:Tutorial
sv: PCSX2 kräver *lagligt* PS2 BIOS för att köra spel. 
    Ni får inte använda en kopia anförskaffat genom en vän eller Internet. 
    Ni måste dumpa BIOS'et från Er *egna* PlayStation®2 konsol.

en: !Wizard:Welcome
sv: Denna trollkarl kommer att hjälpleda Er genom konfigurationsinsticksprogram, 
     minneskort och BIOS. Ifall detta är första gången Ni installerar %s, 
     Anrådes Ni att undersöka ''Läs mig'' och ''KonfigurationsVägledningen''.
